Kobieta podrobiła dokument lekarza, aby wymusić wydanie orzeczenia o potrzebie specjalnego kształcenia swojego dziecka. Mężczyzna wystawiał telefon na sprzedaż, pobierał zapłatę i „znikał”. Cztery włamania i usiłowania włamań oraz mnóstwo ukradzionych przedmiotów, to zarzuty wobec innego mężczyzny w Legnicy.
- Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Legnicy uzyskali informację, że w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej funkcjonującej w powiecie legnickim kobieta posłużyła się przerobionym zaświadczeniem lekarskim. W toku prowadzonych czynności służbowych policjanci ustalili, że mieszkanka Legnicy podrobiła kod choroby małoletniego dziecka oraz informację na temat jego stanu zdrowia. Przedłożone przez kobietę dokumenty miały posłużyć do wydania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dla jej małoletniego syna. W trakcie prowadzonych czynności dowodowych funkcjonariusze wykonali szereg istotnych czynności, a przede wszystkim zabezpieczyli dokument jak również przesłuchali świadków. Zebrany do sprawy materiał dowodowy dał uzasadniona podstawę do przedstawienia kobiecie zarzutu przerobienia i posłużenia się przerobionym dokumentem. Jak wynika z akt śledztwa kobieta przyznała się do zarzucanego czynu. Za takie zachowanie zgodnie z § 1 art. 270 Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku Kodeksu karnego, stanowi przestępstwo – „Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.
- Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczej Komendy Miejskiej Policji w Legnicy prowadzili dochodzenie w sprawie oszustwa internetowego. Z ustaleń policjantów wynikało, że sprawca na jednym z portali sprzedażowych wystawiał aukcje, na której oferował do sprzedaży telefon komórkowy. Kiedy kupujący wyrazili chęć zakupu telefonu, wówczas mężczyzna prosił o przelew BLIK. Następnie po otrzymaniu kodu do płatności cyfrowych, wypłacał pieniądze, po czym nie wywiązywał się z transakcji kupna-sprzedaży. Policjanci zajmując się sprawą, przesłuchali świadków i skrupulatnie zbierali materiał dowodowy, który pozwolił im na przedstawienie mężczyźnie zarzutu, do którego się przyznał. Teraz o jego losie zadecyduje sąd. Kodeks karny za oszustwo przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.
- kryminalni z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu, w wyniku pracy operacyjnej ustalili i zatrzymali 25-letniego mieszkańca Legnicy. Mężczyzna poszukiwany był przez Sąd Rejonowy w Legnicy celem odbycia kary 12 miesięcy pozbawienia wolności. W toku pracy z zatrzymanym, policjanci udowodnili mu cztery włamania i dwa usiłowania włamaniado pojazdów, włamanie do pomieszczeń magazynowych i kradzież roweru. Straty, jakie spowodował swoim przestępczym procederem to prawie 22,5 tys. zł. Łupem legniczanina padło wszystko, co miało jakąkolwiek wartość, między innymi rowery, elektronarzędzia, akcesoria hydrauliczne, odzież BHP, zbiorniki wodne i skrzynka z narzędziami. W wyniku przeszukania miejsca zamieszkania oraz pomieszczeń gospodarczych 25-latka policjanci ujawnili i zabezpieczyli część skradzionych rzeczy. Mężczyzna działał w warunkach recydywy, gdyż w przeszłości odbywał karę pozbawienia wolności za podobne przestępstwa. Zgodnie z kodeksem karnym, za kradzież z włamaniem popełnioną w warunkach powrotu do przestępstwa grozi kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności.
Poprzez: dolnoslaska.policja.gov.pl