fot. MPO Sp. z o. o.

Spółka Ekopartner wygrała przetarg na wywóz odpadów w Lubinie. Nie było to jednak duże wyzwanie bo inne firmy nie przystąpiły do postępowania. Powód? Wygórowane wymagania dotyczące sprzętu. W konsekwencji Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, które dotychczas obsługiwało miasto, będzie zmuszone pożegnać się z około 60 pracownikami. Dodajmy, że miejska spółka zatrudnia obecnie 150 osób.

MPWiK narzuciło takie warunki, że MPO nie było w stanie ich spełnić. Miasto miało tego pełną świadomość, a zdaniem naszego rozmówcy jest to efekt wieloletnich zaniedbań. — Kilkuletnie zaniedbanie dotyczące zakupu sprzętu. Nie będę wymieniał nazwisk, ale to miasto powinno wyposażyć miejską spółkę MPO w samochody. Jeździmy autami z 99. roku, a pojazdy w MPWiK są praktycznie nowe — mówi jeden z pracowników w MPO w Lubinie.

Jednym z wymogów MPWiK  były samochody z normą Euro 6, przeznaczone do wywozu odpadów. MPO posiada takie auta, ale niestety tylko dwa. Pozostałe posiadają normę Euro 5. Kolejny wymóg to monitoring na samochodach, czy zaczipowane pojemniki w mieście.

Pracownicy MPO chcieli spotkać się z Raczyńskim w miniony piątek i porozmawiać o możliwościach dalszej współpracy. Do rozmowy nie doszło, a powodem był dwutygodniowy urlop, na który wybrał się włodarz Lubina. — Mamy wstępną deklarację, że będziemy mogli częściowo nadal wywozić odpady. Mamy dwa pojazdy, które spełniają wymagania formalne — słyszymy od pracownika.

Około 60 osób będzie musiało odejść z MPO

MPO nadal będzie obsługiwało akcję zima, zieleń w mieście, czy inne firmy, z których wywozi odpady. Jednak to obsługa miasta była największym zadaniem miejskiej spółki w konsekwencji wiele osób straci miejsce pracy.

Prezes firmy Ekopartner, która wygrała przetarg, zadeklarował, że będzie zatrudniał osoby z MPO. Nic w tym dziwnego, wszak są to doświadczeniu pracownicy, którzy jeżdżą po Lubinie od 20 lat i znają każdą ulicę. Nieco większy problem mogą mieć osoby wykonujące tzw. pracę umysłową i pracujące w biurze.

Nie wiadomo jeszcze ile osób straci pracę, ale szacuje się, że z MPO będzie musiało odejść około 60 pracowników.

Lubin: Policja walczy z narkobiznesem

Poprzedni artykuł

Nowe przepisy o elektromobilności i paliwach alternatywnych

Następny artykuł

1 Komentarz

  1. Co tu komentować. Po prostu do d…y. Ktoś na tym znowu zrobi

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like