W gminie Grębocice zasadzony i poświęcony jest „Dąb Pamięci Kapelanów Katyńskich” jest wspomnieniem o 33 kapelanach Wojska Polskiego różnych wyznań, ofiar zbrodni katyńskiej. Drzewo ma swoje miejsce w obrębie sanktuarium maryjnego w Grodowcu.

Symbol jest upamiętnieniem kapelanów pomordowanych przez Rosjan w 1940 r. w Katyniu, Charkowie i innych miejscach. Wśród nich najwięcej było księży wyznania rzymskokatolickiego. Zasadzenie Dębu w pobliżu groty Matki Bożej, przy kościele, było inicjatywą Stowarzyszenia „Pamięć Kapelanów Katyńskich”, działającego przy Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego oraz ks. Marcina Kliszcza – kustosza Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu, proboszcza parafii.

80 lat temu w zbrodni katyńskiej razem z żołnierzami pomordowani zostali kapelani. Przez lata ich ofiara była nieznana. Cieszymy się, że w Grodowcu możemy uczcić ich pamięć – podkreślał ze wzruszeniem – mówił prezes Stowarzyszenia „Pamięć Kapelanów Katyńskich” Łukasz Stefaniak.

Wśród uczestników sobotniej uroczystości byli senator Dorota Czudowska, starosta polkowicki Kamil Ciupak, przedstawiciele KGHM, samorządowcy z gmin Grębocice i Polkowice. To wyjątkowa uroczystość poświęcona pomordowanym kapelanom i ważne jest to, aby o tym pamiętać. Dąb jest tego symbolem i oby rósł razem z pamięcią wśród kolejnych pokoleń – podkreślił burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

Zapraszając wszystkich na przyszłoroczne obchody rocznicowe do Grodowca, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela ks. Marcin Kliszcz zapowiedział, że wtedy na ścianie kościoła będzie tablica z imionami, nazwiskami i stopniami pomordowanych kapelanów.

Treningi i nabory – już po wakacjach w Legnickim Klubie Taekwon-do

Poprzedni artykuł

Saša Živec: „Myślę, że zrobiłem sobie dobrą promocję”

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like