25 lipca br., Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek obiegowy emisji „Rok św. Jakuba Apostoła”, który w nakładzie miliona egzemplarzy, trafił do placówek pocztowych w całym kraju w dniu święta liturgicznego patrona pielgrzymów.
– Autorka projektu, artystka plastyk Marzanna Dąbrowska, przedstawiła na znaczku kobietę z plecakiem, do którego przymocowana została muszla św. Jakuba – symbol wszystkich pielgrzymujących do Santiago de Compostela – informuje Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.
Oprócz znaczka Poczta Polska wydała kopertę FDC (pierwszego dnia obiegu), na której przedstawiono figurę świętego Jakuba Apostoła z Bazyliki Mariackiej w Gdańsku (XV wiek) oraz mapę Europy z wybranymi szlakami pielgrzymek do Santiago de Compostela. Przy powstawaniu tej emisji Poczta Polska ściśle i owocnie współpracowała z aktywnymi ośrodkami Camino w Polsce: Domem Zakonnym Braci Mniejszych Kapucynów w Gdańsku, Archidiecezją Gdańską oraz kościołem Św. Jakuba Apostoła i zakonem oo. Dominikanów w Sandomierzu.
– Święty Jakub Większy był jednym z 12 apostołów Jezusa Chrystusa. Poniósł męczeńską śmierć w Jerozolimie, a jego szczątki prawdopodobnie trafiły w VII wieku do Hiszpanii. Uznawany jest za patrona, m.in.: pielgrzymów, rybaków i aptekarzy. Od ponad 1000 lat postać Jakuba Apostoła przyciąga do Santiago de Compostela, w hiszpańskiej Galicji, rzesze wiernych, którzy pielgrzymują do katedry, w której prawdopodobnie znajdują się relikwie bohatera najnowszego znaczka Poczty Polskiej. Szlak tej wyjątkowej podróży religijnej, zwany Drogą świętego Jakuba, nie ma jednej trasy, a pielgrzymi mogą dotrzeć do celu jednym z wielu traktów. W Kościele zachodnim święty Jakub jest patronem, m.in.: Hiszpanii i Portugalii oraz walk z islamem – dodaje Siwek.