Fot. Urząd Gminy Rudna

W ubiegły piątek, 30 lipca rozpoczęto kolejną fazę prac budowlanych nad zabytkową świątynią w Starej Rudnej. Przypomnijmy, że rok temu został przeprowadzony remont ściany szczytowej północno-zachodniej oraz części murów. Teraz przewidziane są oczyszczenie wnętrza nawy głównej i prezbiterium, oczyszczenie z gruzu krypty, wyrównanie ścian oraz wywóz gruzu.

Władze gminy otrzymały 390 tys. zł dotacji na niezbędne prace remontowe nad zabytkiem. Środki zostały pozyskane od Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Warto zaznaczyć,
że gmina dołożyła ze swojego budżetu ponad 25 tys. zł.

To jeden z najstarszych kościołów na Dolnym Śląsku. W monografii „Świątynie ziemi lubińskiej” Henryka Rusowicza czytamy, że w centrum wsi drewniany kościół na wzgórzu powstał w 1 poł. XII w. Po przebudowie kościoła w XVIII w. służył on wiernym aż do 1945 r.

Kiedy prace remontowe zostaną zakończone zgodnie z harmonogramem, samorząd ma w planach udostępnić zabytek turystom, a także umożliwić tam uczniom z regionu udział w terenowych lekcjach historii.

Fot. Urząd Gminy Rudna

Fot. Urząd Gminy Rudna

– Kościół od lat popadał w ruinę. Zdecydowałem, że musimy ratować go przed dalszą degradacją. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu możemy zabezpieczyć ten zabytek. W przyszłości chcielibyśmy udostępnić go do zwiedzania, planowane są także lekcje historii w tym miejscu dla dzieci z naszej gminy – informuje Wójt Gminy Rudna, Adrian Wołkowski.

Fot. Urząd Gminy Rudna

Fot. Urząd Gminy Rudna

Fot. Urząd Gminy Rudna

Legnica: roztańczone Złote Dzieci ćwiczą nad morzem

Poprzedni artykuł

Fortuna 1. Liga. Remis Górnika Polkowice z Podbeskidziem Bielsko-Biała (1:1)

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like