Ponad sto osób pobiegło w zapowiadanej w naszym portalu 4. edycji polkowickiego Biegu Tropem Wilczym. To jedna z największych uroczystości patriotycznych w roku.
Start i metę biegu usytuowano jak zwykle na terenie punktu piknikowego na Osiedlu Polanka. Rywalizację rozgrywano w trzech kategoriach dystansowych. Bieg honorowy na długości 1963 m, Bieg Niezłomnych na 5 km oraz Bieg Cichociemnych na dystansie 10 km. Na starcie stanęło w sumie ponad sto osób, które do Polkowic przyjechały z całego Dolnego Śląska. To ci, którzy w sportowy sposób chcieli uczcić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych to hołd tym, którzy oddali swoje życie za wolną i niepodległą Polskę – tłumaczy szef głównego organizatora biegu – Stowarzyszenia Patriotyczne Polkowice Wojciech Fenrich. Bieg Tropem Wilczym organizujemy po raz czwarty, ale obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych po raz ósmy – podkreśla.
Rywalizacja sportowa była zacięta, a sami biegacze podkreślali, że trasa biegu była bardzo urozmaicona, trudna technicznie, ale bardzo ciekawa. Na zmierzenie się ze swoimi słabościami oraz na zademonstrowanie swojego patriotyzmu zdecydowali się głównie ludzie młodzi.
Jak widać nawet dekady zakłamania nie wyrugowały Wyklętych z naszej pamięci. Oni są i powinni być, zwłaszcza dla młodych pokoleń, wzorem patriotyzmu. Cieszę się, że tak dużo osób to rozumie i chce pielęgnować pamięć o nich w sportowej rywalizacji – mówi Wojciech Fenrich.
Po biegu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale. A na rozgrzewkę była gorąca grochówka wojskowa i herbata. Można także było się ogrzać przy wielkim ognisku. Polkowickie uroczystości Narodowego Dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych to nie tylko bieg. Kulminacją obchodów była Msza św. w intencji ojczyzny, sprawowana w kościele pw. św. Barbary, a po niej pochód pamięci do Ronda Żołnierzy Wyklętych, gdzie odbyła się manifestacja patriotyczna z odczytaniem apelu pamięci oraz wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego.