Sieć światłowodowa na terenie najbardziej wykluczonych cyfrowo sołectw Gminy Polkowice

Jest gotowy program funkcjonalno-użytkowy dla budowy sieci światłowodowej na terenie najbardziej wykluczonych cyfrowo sołectw, jak Żelazny Most czy Pieszkowice. Inwestycja stoi jednak pod znakiem zapytania. Podczas sesji budżetowej większość polkowickich radnych zadecydowała o zdjęciu przeznaczonych na to przedsięwzięcie pieniędzy.

Na spotkaniu w maju ubiegłego roku ustalone zostało, że zadanie polegać będzie na budowie sieci światłowodowej do lokalizacji, w których nie ma aktualnie przyłącza światłowodowego i nie ma planów jego budowy, a następnie na etapie tworzenia programu funkcjonalno-użytkowego doprecyzowano, że to przyłącze musi umożliwiać świadczenie usług z prędkością minimum 600 Mbps – mówi Roman Przydatek, pełnomocnik ds. telekomunikacji. – Ustalono wówczas, że zadanie będzie projektowane w kolejności od „największego wykluczenia mieszkańców”, czyli zaczynając od miejscowości najbardziej wykluczonych cyfrowo. Określono, że najbardziej wykluczone są aktualnie miejscowości: Żelazny Most, Pieszkowice, Dąbrowa, Tarnówek, Komorniki, Biedrzychowa i one znalazły się w pierwszym etapie. Należy tu wskazać, że w wymienionych miejscowościach obserwowane są problemy mieszkańców nie tylko z dostępem do szybkiego Internetu, ale także do jakiegokolwiek łącza internetowego oraz zasięgów sieci GSM. Drugi etap PFU obejmuje pozostałą część gminy – wyjaśnia.

Właśnie zakończyły się prace nad pierwszym etapem PFU i gmina została właścicielem tego dokumentu. Można byłoby przejść zatem do dalszych prac nad budową światłowodów. Sprawa skomplikowała się, kiedy zmieniły się siły w Radzie Miejskiej w Polkowicach. Obecna większość zadecydowała podczas grudniowej sesji budżetowej o zdjęciu zaproponowanych przez burmistrza sześciu milionów złotych potrzebnych na realizację tego zadania, poddając w wątpliwość kolejność i kierunek budowy światłowodów. Główny dylemat radnych to czy rozpocząć budowę światłowodów, zgodnie ze wcześniejszymi założeniami, a więc od najbardziej wykluczonych sołectw, czyli tych umiejscowionych w pobliżu zbiornika osadowego, czy może jednak zacząć od tych najbardziej zasiedlonych, jak osiedle Polkowice Dolne i dalej Sobin.

Również w styczniu 2023 zaplanowano zakończenie prac nad drugim etapem PFU, który obejmuje m.in. Sobin czy Polkowice Dolne. Obecnie trwają konsultacje społeczne tego etapu. Koncepcje zostały rozesłane sołtysom i zarządom osiedli. Odpowiedzialny za realizację zadania Roman Przydatek w razie potrzeby też odpowiada na pytania mieszkańców. Niebawem więc PFU będzie obejmować budowę sieci światłowodowej na terenie całej gminy Polkowice.

Modularna budowa dokumentu pozwoli na prawie dowolną kolejność realizacji inwestycji. Plan budowy będzie jednak zależał od środków, jakie gmina przeznaczy na realizację inwestycji w kolejnych latach począwszy od 2023 roku – wyjaśnia Roman Przydatek.

Sieć ma zapewnić dostęp do nowoczesnych usług szerokopasmowych (m.in. szybkiego Internetu, telewizji IP oraz telefonii VoIP) mieszkańcom gminy Polkowice i możliwość korzystania z usług dostępnych na rynku operatorów telekomunikacyjnych. Nie ma jednak odpowiedzi, w którą stronę światłowód pójdzie w pierwszej kolejności.

UG Polkowice - mat. pras.

 

Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

Reklama

katering timcatering

Ostatnie aktualności