Promesy na niemal 20 tys. zł każda otrzymały wszystkie działające w gminie Polkowice jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej: Nowa Wieś Lubińska, Sobin, Sucha Górna i Tarnówek.
Jest to dofinansowanie do zakupu sprzętu i wyposażenia w ramach ogólnopolskiego programu, ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Czeki okolicznościowe druhowie z gminy Polkowice odebrali razem z przedstawicielami innych jednostek OSP i samorządowców z naszego powiatu, a także powiatów: głogowskiego, górowskiego i lubińskiego. Spotkanie odbyło się w auli polkowickiego Zespołu Szkół.
To kontynuacja programu „Mały Strażak”, który został zapoczątkowany w ubiegłym roku – mówił prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz. W tym roku wniosków było dwa razy więcej niż w poprzednim. Łącznie wojewódzki fundusz ochrony środowiska przeznaczył na tę akcję ponad sześć milionów złotych. Jeśli chodzi o subregion legnicki, jest to rekordowa kwota, prawie dwa miliony złotych dla 116 jednostek. Maksymalna kwota dotacji sięga 20 tys. zł, nie więcej niż 70% kosztów kwalifikowanych. 30% OSP musiały zdobyć same albo mieć wsparcie samorządu.
Program jest wspierany przez narodowy fundusz ochrony środowiska. Doposażenie poszczególnych jednostek w sprzęt jest stale potrzebne, ale nie byłoby tego, gdyby nie współpraca z samorządami – podkreślił minister Krzysztof Kubów – szef gabinetu politycznego premiera.
Na wsparcie polkowickiego samorządu druhowie z OSP: Nowa Wieś Lubińska, Sobin, Sucha Górna i Tarnówek mogą liczyć. Dla każdej z nich wspomniane 30% to około ośmiu tysięcy złotych.
Zabezpieczyliśmy, i to w maksymalnej wysokości, wkład własny jednostek, aby nasze ochotnicze straże pożarne mogły uzyskać całość dofinansowania – zapewnia burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki i przypomina, że ci druhowie, razem z innymi służbami, stali na „pierwszym froncie walki z Covidem”. Jest to też forma podziękowania i zwrócenia uwagi na to, jak ta służba jest potrzebna.
O tym z pewnością nikogo przekonywać nie trzeba. A szefowie OSP w naszej gminie zaplanowali już zakupy. Przeznaczymy te pieniądze na odtworzenie umundurowania bojowego strażaków – mówi prezes OSP Sobin Marek Zalewski. Z kolei, OSP Sucha Górna wzbogaci się o kilka cyfrowo-analogowych radiostacji. Służą one do komunikowania się podczas działań ratowniczo-gaśniczych – wyjaśnia naczelnik OSP Sucha Górna Andrzej Gwarda.
Czeki zostały wręczone w ramach Programu Priorytetowego „Ogólnopolski program finansowania służb ratowniczych. Część 2. Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych” ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.