Poczty sztandarowe szkół podstawowych z Polkowic i Jędrzychowa, służb mundurowych i górniczych zakładów pracy, samorządowcy, radni i mieszkańcy Polkowic – wszyscy wzięli udział we Mszy św. w dniu liturgicznego wspomnienia św. Sebastiana.
Uroczystość odbyła się w kościele pw. św. Michała i jest powrotem do starej tradycji miejskiej, zaniechanej po 1945 r. Zgodnie z tym, co mówią kroniki miejskie oraz źródła historyczne, latem 1680 r. ówczesne świeckie i kościelne władze Polkowic wspólnie zwróciły się w tym miejscu do św. Sebastiana o pomoc w zwalczeniu dżumy. Choroba ta, jak wiemy, przez wiele miesięcy dziesiątkowała mieszkańców miasta i długo nie umiano sobie z nią poradzić. Po uczynionych ślubach, jak też i po staraniach podjętych przez ówczesnych lekarzy, dżuma powoli odeszła z miasta.
Jako wotum wdzięczności za ten akt Bożej opieki miasto ogłosiło św. Sebastiana swoim patronem, a wnętrze tego kościoła wzbogaciło się o ołtarz poświęcony św. Sebastianowi. Dodatkowo w prezbiterium zawisł obraz, opowiadający dzieje tego niezwykłego wydarzenia. Jest on obecnie przedmiotem analizy zespołu konserwatorów sztuki z Krakowa. Tę alegorię wydarzeń sprzed 340 lat można czytać jak komiks. Pamiątką po tamtych czasach jest także wieża dzwonna kościoła – także wotum za ocalenia naszego miasta w 1680 roku.
Przez kilka następnych wieków polkowiczanie z troską pielęgnowali pamięć o św. Sebastianie. Tradycja ta została zapomniana po wojnie. Pierwsi przypomnieli o niej członkowie Towarzystwa Miłośników Polkowic, a niedawno władze samorządowe naszego miasta zainicjowały oficjalny proces nadania Polkowicom patronatu św. Sebastiana.
Najpierw we wrześniu 2019 r. Rada Miejska w Polkowicach jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie podjęcia inicjatywy ustanowienia św. Sebastiana patronem Polkowic. Następnie specjalny list intencyjny w tej sprawie skierowali do papieża Franciszka burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki oraz przewodniczący Rady Miejskiej Roman Rozmysłowski. Obecnie wszelkie sprawy proceduralne w odpowiedniej dykasterii Kurii Rzymskiej prowadzi Legnicka Kuria Biskupia. Ostateczną decyzję podejmie Stolica Apostolska, czyli papież Franciszek.
Nadawanie oficjalnych patronatów dla miast jest w wielu polskich samorządach coraz powszechniejszym elementem dbałości o regionalną tożsamość, tradycję i kulturę. Tylko w ostatnich latach oficjalne patronaty otrzymało kilka dolnośląskich miast, w tym m. in. Bolesławiec (św. Maria de Mattias), Lubań (św. Maria Magdalena), Wleń (św. Jadwiga Śląska), czy Szklarska Poręba (św. Wawrzyniec).