Dzień Sołtysa to coroczne polskie święto ma na celu okazanie wdzięczności i szacunku sołtysom za ich pracę oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na rolę sołtysa w polskiej wsi.
Sołtysi to przedstawiciel lokalnej społeczności, przeważnie wiejskiej. Od 1990 roku sołtys jest organem wykonawczym jednostki pomocniczej gminy – sołectwa. Sołtys jest wybierany przez zebranie wiejskie. Działalność sołtysa wspiera rada sołecka. Sołectwa są ustanawiane przeważnie na obszarze wiejskim. Do kompetencji sołtysa należą m.in.: reprezentowanie sołectwa na zewnątrz, zwoływanie zebrań wiejskich, realizowanie uchwał rady gminy dotyczących sołectwa i uczestniczenie w sesjach rady gminy, a także w pracach jej organów bez prawa do głosowania.
W powiecie polkowickim w 6 gminach mamy, aż 80 sołectw, na których czele stoją po połowie sołtyski i sołtysi. Powiat polkowicki od początku istnienia szczególną troską obejmuje wszystkie sołectwa realizując inwestycje, ale także wspierając działalność społeczną. W tym roku powiat polkowicki zaprosił wszystkich sołtysów z sześciu gmin do wspólnego świętowania.
Organizujemy w tym roku 25. edycję Konkursu na najlepszą inicjatywę społeczną służąca podniesieniu estetyki wsi powiatu polkowickiego. To najstarszy taki konkurs w Polsce. Podczas dzisiejszej gali chcieliśmy uhonorować szczególnie te sołectwa, które w przeciągu ostatnich lat wykazały się największą aktywnością w tym konkursie – podkreślił starosta polkowicki Kamil Ciupak.
Na tle innych wyróżniły się: w gminie Polkowice – Żuków, w gminie Przemków – Piotrowice, w gminie Radwanice – Kłębanowice, w gminie Gaworzyce – Klobuczyn, w gminie Grębocice – Szymocin, w gminie Chocianów – Raków.
Ten konkurs to koszyk pomysłów, które płyną od samych mieszkańców, którzy chcą coś zmieniać w sowich sołectwach. Są to różne pomysły od budowy wiat, miejsc do wypoczynku i integracji, po odnowienia miejsc kultu. Prócz tego na scenie wyróżniono wszystkich sołtysów. Była to okazja do podziękowania za wspólne lata pracy w kończącej się właśnie kadencji samorządowej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciel władz powiatu oraz włodarze poszczególnych gmin.