Program „Opieka wytchnieniowa” od kwietnia br. jest realizowany w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.
Tegoroczny budżet tej inicjatywy rządowej wynosi 110 mln zł. Samorządy mogą otrzymać dofinansowanie do 80% kosztów usług wspomagania osób sprawujących stałą i bezpośrednią opiekę nad dziećmi i osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
Program kierowany jest do dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, których członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę, wymagają wsparcia w postaci doraźnej, krótkotrwałej przerwy w sprawowaniu opieki oraz podniesienia swoich umiejętności i wiedzy w zakresie opieki na tym osobami. Program ograniczony jest do dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osobie w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Program „Opieka wytchnieniowa” ma trzy moduły:
- I – świadczenie opieki wytchnieniowej w formie pobytu dziennego skierowane będzie do opiekunów, którzy nie korzystają z innych form usług w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej, w ośrodku wsparcia, domu pomocy społecznej;
- II – rozszerzenie usług opiekuńczych w formie pobytu całodobowego: w ośrodkach wsparcia posiadających miejsca całodobowego pobytu; w mieszkaniach chronionych;
- III – zapewnienie opiekunom możliwości skorzystania z poradnictwa specjalistycznego (psychologicznego lub terapeutycznego) oraz nauki w zakresie pielęgnacji, rehabilitacji i dietetyki.
Opiekunowie w ramach trzech modułów będą mieli 14 dni dla opieki wytchnieniowej w formie pobytu całodobowego oraz limit 240 godzin dla opieki wytchnieniowej w formach, o których mowa w module pierwszym i trzecim. Ideą programu jest bowiem czasowe wyręczenie lub zastąpienie opiekunów, aby mogli „odetchnąć” od codziennego wysiłku, ale też pozyskać wiedzę lub wsparcie potrzebne im przy troszczeniu się o swoich bliskich.
Jak informuje legnicki ratusz, trwa procedura formalna dotycząca podpisania umowy z wojewodą dolnośląskim. Uruchomienie programu w Legnicy ma być poprzedzone kampanią informacyjną. O sprawie udziału legnickiego samorządu w programie „Opieka wytchnieniowa” do prezydenta Tadeusza Krzakowskiego interpelowała miesiąc temu radna Aleksandra Krzeszewska.