Zeszyty, kolorowa bibuła, kredki, farby, bloki rysunkowe, flamastry i długopisy, trafiły m.in. do Polskiej Sobotniej Szkoły w Drohobyczu. To efekt zaangażowania samorządu gminy Lubin, która po raz czwarty włączyła się do akcji „Pomagamy Rodakom z Ukrainy, z pamięcią o poległych Kresowiakach”.
Zaplanowane na 2019 rok działania trwały od 1 lipca do 13 października. Przygotowano formalnie i logistycznie 2-tygodniowy wyjazd na Ukrainę, prowadzono zbiórkę darów dla dzieci i rodzin polskiego pochodzenia mieszkających na Ukrainie. Pobyt na Ukrainie łączył kontynuację prac na cmentarzu w Snitkowie oraz podjęcie nowych zadań w Państwowym Historyczno-Kulturowym Rezerwacie „Nagujewicze” w zakresie ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego.
Program pobytu obejmował m.in. zapoznanie polskich wolontariuszy z walorami turystycznymi regionu i jego historią, popularyzację współpracy polsko-ukraińskiej w zakresie podjętych działań. W planie znalazły się. Ponadto prace archiwizacyjne obejmujące zbiory w muzeum Iwana Franka w Nagujewiczach, poznanie i rejestrację cmentarzy oraz polskich grobów w Nagujewiczach, Stupnicy, Drohobyczu. Do tego nie zabrakło czasu na spotkania z dziećmi i nauczycielami polskiego pochodzenia oraz prace remontowe i porządkowe na polskim cmentarzu w Snitkowie.
Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy „Wspólnota Akademicka” w ramach prowadzonego wolontariatu. Finansowanie zapewniono ze środków Fundacji PZU. Partnerami byli również: Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Starostwo Powiatu Legnica, Gmina Lubin oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy.
Celem projektu było rozwijanie wzajemnej współpracy polsko-ukraińskiej i podejmowanie działań wolontariackich na rzecz podtrzymywania i upowszechniania narodowych tradycji, pielęgnowania polskiej historii oraz upamiętnienia pochowanych na Kresach Polaków.
Ważne ponadto jest rozwijanie świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej wśród mieszkańców Ukrainy pragnących pielęgnować polskość. Nie mniej ważnym celem było poznawanie współczesnej Polski i naszej kultury oraz uczenie języka polskiego – mówi dr Beata Skwarek, koordynująca akcję wparcia dla Polaków mieszkających na Ukrainie.
Poprzez: ug.lubin.pl