Polkowicka Dolina Recyklingu z nowoczesnymi pojazdami

O jedenaście nowoczesnych samochodów specjalistycznych powiększyła się flota pojazdów Polkowickiej Doliny Recyklingu. Prawie 9 mln zł na ich zakup pozyskał Związek Gmin Zagłębia Miedziowego ze środków rządowych. Samochody od dziś można zobaczyć na ulicach Polkowic.

Cztery zakupione pojazdy mają zamontowane żurawie przenośne służące do opróżniania pojemników półpodziemnych oraz dzwonów, zainstalowanych w osiedlowych PSZOK-ach. Dwa kolejne pojazdy mają zabudowę dwukomorową, dzięki czemu jednym transportem będzie można odebrać jednocześnie dwa rodzaje odpadów, co pozwoli ograniczyć koszty transportu.

Zakupiono też dwa pojazdy skrzyniowe do odbioru odpadów wielkogabarytowych, a także trzy pojazdy z dźwignikiem bramowym lub hakowym, które będą służyły do przewożenia kontenerów i do obsługi PSZOK-ów. Pojazdy, które będą odbierały odpady z terenu całego Związku Gmin Zagłębia Miedziowego, kosztowały prawie 10,6 mln zł, z czego 8,7 mln zł pozyskano na ten cel z rządowego programu „Polski Ład”.

Staramy się jak najczęściej aplikować o środki zewnętrzne, w tym te pochodzące z programu „Polski Ład”. Tym razem przeznaczyliśmy je na modernizacje floty naszych samochodów specjalistycznych, wcześniej było to około piętnastu milionów złotych na modernizację zakładu gospodarki odpadami – mówi Małgorzata Frąckowiak, przewodnicząca zarządu ZGZM.

Związek Gmin Zagłębia Miedziowego zrealizował tę inwestycję z myślą o modernizacji infrastruktury gospodarki odpadami. Zakupione auta specjalistyczne to pojazdy o najwyższej jakości. Spełniają one unijne normy niskoemisyjności, co wpłynie bezpośrednio na jakość powietrza, którym oddychamy.

Sam projekt był dla nas bardzo ciekawy w realizacji. Skupiliśmy się na jak dokładniejszych zrealizowaniu tego, co było w zamówieniu, przy jak najwyższej jakości. Jak spojrzymy na każde z tych jedenastu aut, to praktycznie każde jest inne, każde ma inną zabudowę i wyposażeniem. Dlatego projekt był dla nas naprawdę ambitnym wyzwaniem – zdradza Grzegorz Kądziela, właściciel firmy GP Truck Trading z Warszawy, dostawcy pojazdów. Jak dodaje szef warszawskiej firmy, przygotowane dla ZGZM samochody to produkt wysokiej jakości.

Poprzeczka była postawiona przez zamawiającego naprawdę wysoko. Dlatego przekazujemy dziś pojazdy o najwyższym standardzie jakości i bezpieczeństwa – zapewnia Grzegorz Kądziela.

Symboliczne przekazanie kluczy do nowych pojazdów odbyło się na terenie Polkowickiej Doliny Recyklingu, która będzie użytkować pojazdy i odbierać odpady z terenu ośmiu gmin członkowskich Związku Gmin Zagłębia Miedziowego, w tym z terenu gminy Polkowice.

Gospodarka odpadami komunalnymi jest niezwykle istotną częścią funkcjonowania każdej gminy. Dlatego chcemy, aby na ulicach Polkowic i ulicach naszych sołectw było czysto, aby żyło się nam przyjaźnie, a do tego trzeba właśnie między innymi dobrego, nowoczesnego sprzętu, który służy utrzymaniu czystości, ale również poprawia bezpieczeństwo i warunki pracy osób, które będą odpowiedzialne za ten sprzęt – mówi burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Nowy tabor jest przeznaczony przede wszystkim do zbiórki selektywnej. Zakupione śmieciarki zastąpią stare, wysłużone pojazdy.

Pięć czy sześć starych jednostek pójdzie od razu na sprzedaż, ale są także jednostki, które będziemy chcieli zmodernizować, bo mamy pomysł na nową usługę. Krótko mówiąc zrobimy wszystko, żeby racjonalnie wykorzystać stary sprzęt. Pamiętajmy przy tym, że Polkowicka Dolina Recyklingu stale zwiększa swój zakres usług. W tym tygodniu podpisaliśmy umowę na obsługę terenów niezamieszkanych, a w przyszłym roku szykujemy się do obsługi dwóch dodatkowych gmin – zwraca uwagę Tadeusz Żmigrodzki, prezes zarządu Polkowickiej Doliny Recyklingu.

Za kierownicami nowych, bardziej zaawansowanych technicznie niż do tej pory pojazdów, zasiądą wypróbowani operatorzy. Pozwala na to zarówno ich doświadczenie, jak i przeprowadzane cyklicznie szkolenia.

UG Polkowice - mat. pras.
Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

Reklama

katering timcatering

Ostatnie aktualności