Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyznał pięciorgu wyjątkowych ludzi medale Zasłużony dla Dolnego Śląska. Wśród wyróżnionych są honorowi dawcy krwi oraz uczestnik pacyfikacji ZG Rudna w stanie wojennym.
Cztery osoby do odznaczenia zgłosił prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK im. Miedzianej Kropli Krwi przy ZG Rudna. Byli to Łucja Mazur, Zenon dzikowski, Tadeusz Stańczuk oraz Bronisław Sopniewski. Jedną osobę, Wiesława Pawłowskiego, zgłosił burmistrz Polkowic.
Sejmik województwa nie miał wątpliwości o zasadności wniosków i gremialnie przyznał pięć tych prestiżowych odznaczeń. Ceremonia odbyła się w polkowickim Ratuszu. Medale w imieniu przewodniczącego Sejmiku województwa wręczał Piotr Karwan, radny Sejmiku.
– Jako mieszkaniec powiatu polkowickiego jestem niezmiernie dumny z tego, że w naszym regionie są takie osoby, których działalność jest zauważalna aż we Wrocławiu. Bo to odznaczenie jest dowodem ogromnego uznania władz województwa dla tych, których dzisiaj uhonorowaliśmy – powiedział Piotr Karwan. Za to docenienie dziękowali odznaczeni.
– Od ponad czterdziestu lat jestem w klubie. Mimo, że przeszedłem na emeryturę, nie odciąłem się ani od klubu, ani od byłego zakładu pracy. Jeżdżę po Polsce i reprezentuję nasze miasto. Dzięki temu więcej osób wie, gdzie leżą Polkowice. Jesteśmy bardzo zaszczyceni tym odznaczeniem. Dla nas to kolejna motywacja, żeby dalej działać. Póki nam starczy sił – deklarował Zenon Dzikowski, członek Klubu HDK PCK i Miedzianej Kropli Krwi.
Swoje odznaczenie odebrał także Wiesław Pawłowski, niegdyś związkowiec zdelegalizowanej przez stan wojenny „Solidarności” i uczestnik strajku na Rudnej, teraz jeden ze współtwórców Stowarzyszenia Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego.
– Przede wszystkim chcę podziękować burmistrzowi Polkowic za to, że docenił to, co robię niejako normalnie. Jubileuszowe obchody pacyfikacji Rudnej, wspomnienie dramatycznych wydarzeń w których brałem udział, niestety nie mogły się odbyć w zaplanowanym, grudniowym terminie. Mam nadzieję, że termin wiosenny dojdzie do skutku, żebyśmy mogli godnie upamiętnić nasze wspólne działania w obronie praw pracowniczych sprzed czterdziestu lat – powiedział Wiesław Pawłowski.
Odznaczonym gratulował burmistrz Polkowic, który zwrócił uwagę, że wyróżnione osoby reprezentują dwa środowiska, które jednak mają ze sobą wiele wspólnego.
To jest przedświąteczne, wyjątkowe spotkanie z prawdziwymi bohaterami. Tymi, którzy dzielą się z innym darem najcenniejszym, czyli krwią, oraz bohaterami którzy 40 lat temu uczestniczyli w strajku okupacyjnym w kopalniach Rudna i tam przetrwali ich pacyfikację, a więc walczyli za wolną i solidarną Polskę – podsumował to wydarzenie burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.
Medal Zasłużony dla Dolnego Śląska to polskie odznaczenie samorządowe, nadawane w formie odznaki honorowej. Jest wyróżnieniem dla osób lub instytucji szczególnie zasłużonych dla rozwoju Województwa Dolnośląskiego. Przyznawane przez przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, jest jednym z najbardziej prestiżowych odznaczeń samorządowych.
UG Polkowice - informacja prasowa