Polkowice od lat liderem rankingu najbogatszych samorządów w Polsce

9668,80 zł – taki dochód per capita pozwolił Polkowicom zachować pozycję lidera, w kategorii miast powiatowych, wśród najbogatszych samorządów w 2022 roku. Wyniki rankingu ogłosiło Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.

Co roku ten magazyn przygotowuje zestawienie najbogatszych samorządów w Polsce. Wśród dziesięciu miast powiatowych z największym dochodem per capita jest kilka zmian, ale lider pozostał ten sam – Polkowice, jedyne miasto z Dolnego Śląska na tej liście, z wynikiem zamożności w zeszłym roku na poziomie 9668,80 zł per capita (na podium, w tej kategorii, znalazły się jeszcze Zakopane i Grodzisk Mazowiecki).

Najistotniejszym strumieniem naszych dochodów są podatki i opłaty lokalne, przede wszystkim od nieruchomości od osób prawnych. To blisko 32 procent ubiegłorocznych dochodów – cytujemy wypowiedź burmistrza Polkowic Łukasza Puźnieckiego ze „Wspólnoty”, podaną przy okazji poprzedniej wygranej. – Ale zamożność Polkowic przekłada się nie tylko na inwestycje w infrastrukturę, ochronę zdrowia czy poprawę bezpieczeństwa. To także wizerunek miasta, które wygląda pięknie jak nigdy dotąd – dodał.

Dalej, czytamy w magazynie: „Budżet gminy wartkim strumieniem zasilają podatki płacone przez KGHM. Jednak nie oznacza to, że pieniądze wydaje się bez przemyślanej strategii. Burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki wielokrotnie podkreślał, że władze miasta realizują precyzyjnie zaplanowaną politykę budżetową, opartą na analizach i na racjonalizacji wydatków. Samorząd potrafi doskonale reagować na sytuację na rynku inwestycji oraz jest znakomicie przygotowany na wszelkiego rodzaju zmiany i zaskoczenia. Chodzi o to, aby korzyści płynące z zamożności odczuwał każdy mieszkaniec. Aby poprzez społeczne, zdrowotne, społeczne, senioralne, jak również szeroko pojęte inwestycje, od budowy nowych obiektów po rewitalizację parków, Polkowice były miastem przyjaznym i kompaktowym”.

Przypomnijmy, że niedawno podpisano umowę z wykonawcą na kompleksową modernizację najstarszego w regionie parku wodnego (został uruchomiony w 1998 roku). Nowy aquapark ma być gotowy za niecałe półtora roku. Inwestycja pochłonie blisko 86 mln zł.

Przygotowany przez magazyn „Wspólnota” ranking oparty został na opracowanej wcześniej i sprawdzonej formule. „Metoda jest identyczna jak rok temu i w poprzednich latach. Pominięte zostały dochody z dotacji celowych. Wpływ wielkiej, jednorazowej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność)” – czytamy w raporcie magazynu.

UG Polkowice - mat. pras.
Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

Reklama

katering timcatering

Ostatnie aktualności