Członkowie Stowarzyszenia Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego oraz przedstawiciele władzy Polkowic spotkali się dziś od muralem „Dziękujemy za Solidarność”. Uroczystość upamiętniała 41. rocznicę podpisania tzw. porozumień sierpniowych. Był to też czas wspomnienia wydarzeń z lata 1980 r., kiedy miały miejsce pierwsze protesty w kopalniach Zagłębia Miedziowego.
Sierpień 1980 to miesiąc, który odcisnął potężne piętno na historii PRL. Mural „Dziękujemy za Solidarność” powstał w zeszłym roku z okazji obchodów 40. rocznicy podpisania tzw. porozumień sierpniowych, które zakończyły jedne z największych w naszej powojennej historii strajków robotniczych. Wskutek porozumienia uzyskano od władz komunistycznych zgodę na utworzenie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Związek ten już od początku mocno działał na terenie Zagłębia Miedziowego.
– Mural pod którym się dziś spotykamy, dedykowany jest pamięci tysięcy ludzi, twórców tamtych sierpniowych wydarzeń z 1980 roku. Upamiętnia naszą walkę o zwykłe sprawy: o godność, o sprawiedliwość i wolność – powiedział Jan Tabor, prezes Stowarzyszenia Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego – Nie zdając sobie wtedy z tego sprawy, wnieśliśmy iskierkę tej wolności, która później dała zarzewie na cały blok wschodni, co przełożyło się później na upadek komunizmu w Europie – podkreślił Jan Tabor.

Dodajmy, że mural jest ważną historyczną pamiątką na mapie Polkowic. Dzisiejsze uroczyste spotkanie odbyło się z inicjatywy władz miasta. – Bardzo się cieszę, że świadkowie tamtych wydarzeń tak licznie tu przybyli. Bardzo za to dziękuję, bo to ogromny zaszczyt móc być tutaj z państwem. A miejsce to szczególne, bo mural „Dziękujemy za Solidarność” jest żywym symbolem i pamiątką wydarzeń, które miały miejsce przed czterdziestu laty między innymi na terenie Zagłębia Miedziowego – powiedział burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.