Polkowice „Chronią życie przed rakiem”

Za nami 16. edycja programu burmistrza Polkowic Łukasza Puźnieckiego „Chronię życie przed rakiem”. Polkowiczanki zapisały się na darmowe badania profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy oraz raka piersi. W Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych odbył się także wykład edukacyjny dla młodych dziewcząt z gminy.

Mieszkanki gminy Polkowice mogą wykonać bezpłatnie badania cytologiczne, USG piersi czy też mammografię. Wszystko w ramach programu burmistrza Polkowic Łukasza Puźnieckiego – mówi Paweł Gambal, prezes Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Fot. UG Polkowice/M. Szylko

Pogadankę z uczennicami polkowickich szkół przeprowadziły położne środowiskowe, które podpowiedziały młodym kobietom, w jaki sposób prawidłowo badać piersi.Badania są bezbolesne i warto z nich korzystać. Chętnych nie brakuje.

Świadomość wśród pań rośnie i to nas bardzo cieszy. Dzięki tym badaniom niektóre panie uratowały swoje piersi, zdrowie, a nawet życie. Badania są bezbolesne i warto z nich korzystać – zachęca Elżbieta Osińska, położna środowiskowo-rodzinna w PCUZ. – Cieszymy się, że do akcji przyłączają się młode dziewczyny, które mogą wyrobić w sobie nawyk samobadania piersi już od najmłodszych lat – dodaje.

Wiesława Kulijewicz, polkowicka amazonka zachorowała na nowotwór piersi pięć lat temu. Niewielkiej wielkości zmianę wykryła podczas samobadania piersi. Ważna była wówczas szybka reakcja i diagnostyka. Dzisiaj pani Wiesława namawia inne kobiety do regularnych badań piersi.

Jestem pod stałą kontrolą lekarską, mam się dobrze. Mam córkę, którą namawiam na badania. Ona wie, że jest to bardzo ważne, ponieważ jest w grupie ryzyka zachorowania – mówi pani Wiesława. – Warto się badać. To ratuje nasze życie – dodaje.

Fot. UG Polkowice/M. Szylko

Zachęcamy kobiety do samobadań piersi. Jesteśmy ekspertkami od swoich ciał i doskonale wiemy, kiedy dzieje się coś niedobrego. Nasza dłoń to najlepsze narzędzie badań, które potrafi wykryć zmianę o wielkości główki szpilki. Najlepszy sprzęt nam tego nie zastąpi- mówiła Danuta Dawidowicz, położna środowiskowa.

W zeszłym roku z bezpłatnej mammografii skorzystało 27 kobiet, cytologię wykonało 311 pań, USG piersi – 393, a 255 kobiet skorzystało z nauki samobadania piersi prowadzonej przez położne.

Październik to miesiąc Świadomości Raka Piersi, czyli tzw. Różowy Październik, a dokładnie 15 października przypada Światowy Dzień Świadomości Raka Piersi. Zachęcam wszystkie panie, by zadbały o swoje zdrowie i po prostu regularnie wykonywały badania profilaktyczne nie tylko w tym miesiącu, ale przez cały rok. Drogie panie pamiętajcie, że w przypadku tego nowotworu, który nadal dziesiątkuje kobiety na całym świecie, tylko profilaktyka może uchronić was przed poważnymi konsekwencjami, a nawet śmiercią. A wy panowie, przypomnijcie o tym swoim żonom, narzeczonym, mamom, babciom czy córkom. Ja tak właśnie zrobię – mówi burmistrz Łukasz Puźniecki.

Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

Reklama

katering timcatering

Ostatnie aktualności