Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego działa od 1997 roku i odpowiada za bezpieczeństwo osób pracujących w KGHM Polska Miedź S.A. Nad zdrowiem i życiem tysięcy górników zatrudnionych w KGHM czuwa prawie setka ratowników z JRGH oraz ponad 400 ratowników z zakładów górniczych.
W skład jednostki wchodzą trzy wydziały: Straż Pożarna z siedzibą przy Hucie Miedzi Głogów wyspecjalizowana w ratownictwie pożarowym i chemicznym, Straż Pożarna z siedzibą przy szybach ZG Lubin działająca w zakresie ratownictwa pożarowego i technicznego, a także Górnicze Pogotowie Ratownicze w Sobinie.
Zadaniem jednostek jest niesienie niezbędnej pomocy wszystkim pozostałym Oddziałom KGHM. Dotyczy to reagowania w sytuacjach kryzysowych w kopalniach, a także likwidacji skutków pożarów, tąpań i zawałów, wdarcia się wody czy awarii energomechanicznych, technicznych, chemicznych i ekologicznych. Realizacja tych celów jest możliwa, dzięki temu, że jednostka dysponuje najwyższej klasy sprzętem. W skład wyposażenia ratowników wchodzą m.in. sprzęt łącznościowy, hydrauliczny, gaśniczy, poduszki pneumatyczne, sprzęt do bezdetonacyjnego rozsadzania skał oraz kamery termowizyjne.
Sam sprzęt nie miałby jednak znaczenia bez profesjonalnego przeszkolenia, ważną częścią działalności Jednostki są treningi przygotowujące ratowników do właściwych akcji. Mowa tu zarówno o ćwiczeniach zawałowych i pożarowych, podczas których ratownicy poprzez symulację prawdopodobnych wariantów akcji i ich różnych elementów wypracowują określone schematy zachowań. Szkolenia odbywają się m.in. w pomieszczeniach imitujących wyrobiska kopalni, tak by jak najdokładniej odtworzyć ekstremalnie trudne warunki, w jakich odbywa się realna akcja. W tym samym celu ratownicy odbywają ćwiczenia w komorach cieplnych, w których temperatura sięga 48 stopni Celsjusza, a wilgotność 65%.
Ratownicy pracujący w JRGH muszą być odpowiednio przygotowani pod kątem wydolnościowym i mentalnym, by sprostać czekającym na nich zadaniom, realizowanym często w skrajnie trudnych warunkach w kopalni i pod presją czasu. Dlatego kandydaci do pracy w Oddziale przechodzą szczegółową selekcję, zarówno pod względem fizycznym jak i psychologicznym.
Do pracy w charakterze ratownika górniczego zgłasza się rocznie około trzystu chętnych. Testy przechodzi co dziesiąty. Każdy kandydat na ratownika musi mieć minimum dwuletni staż pracy pod ziemią.
O klasie i profesjonalizmie Jednostki świadczą między innymi wyniki uzyskiwane przez ratowników na Międzynarodowych Zawodach Ratowniczych. Reprezentacja KGHM pierwszy raz wzięła w nich udział w 1999 roku w USA, gdy zajęła 5 miejsce. Rok później nasza drużyna zdobyła mistrzostwo świata, w 2002 roku wicemistrzostwo, zaś w 2004 roku w Głogowie ponownie sięgnęła po tytuł mistrzowski, zwyciężając we wszystkich konkurencjach.
Poprzez: kghm.com.pl