Za nami IX Międzynarodowe Sympozjum Numizmatyczne SymNum’23. Konferencja organizowana jest cyklicznie co dwa lata przez redakcję Wrocławskich Zapisków Numizmatycznych przy współpracy z Polskim Towarzystwem Numizmatycznym. W Głogowie współorganizatorem i gospodarzem konferencji było Muzeum Archeologiczno-Historyczne, przy wsparciu Gminy Miejskiej Głogów.
SymNum odbywa się w Głogowie już po raz drugi, poprzednio, IV edycja w 2013 r. miała miejsce w Domu „Uzdrowieniu Chorych” Cichych Pracowników Krzyża. Tegoroczne SymNum odbyło się na sali im. Kaczkowskiego w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie.
Głównym prowadzącym był prezes Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego prof. Kazimierz Choroś. Na początku konferencji zostały wręczone Złote Odznaki PTN oraz Medale im. Kiersnowskiego dla wyróżnionych członków Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Oprócz tego prezes Kazimierz Choroś wręczył dyrektorowi MAH Waldemarowi Hassowi, księgę jubileuszową Wrocławskiego Oddziału PTN oraz odlany w brązie, pamiątkowy medal z serii „Książęta Piastowscy Śląska” z wizerunkiem Henryka II Pobożnego. Na koniec części oficjalnej, senator RP Dorota Czudowska wręczyła odznaki Zasłużonych Dla Kultury Polskiej – mówi Maciej Iżycki z Głogowskiego muzeum.
Tematem przewodnim SymNum’23 była „Wartość pieniądza w księstwach śląskich w średniowieczu i czasach nowożytnych”. Pierwszego dnia wygłoszonych zostało osiem referatów w tym jeden nieplanowany wygłoszony przez prof. Borysa Paszkiewicza, jednego z najwybitniejszych współczesnych badaczy numizmatyki. Drugiego dnia wygłoszono cztery referaty, łącznie więc było ich dwanaście. Wśród prelegentów byli obecni zarówno pracownicy naukowi, muzealnicy oraz pasjonaci numizmatyki z Polski, Czech i Ukrainy.
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie reprezentowało dwóch numizmatyków: Krystian Książek oraz Marzena Grochowska-Jasnos, którzy wygłosili w sumie trzy referaty. Głogów reprezentowany był również przez Dariusza Jarosza z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. Wszystkie referaty zostaną opublikowane w specjalnym numerze Wrocławskich Zapisków Numizmatycznych.
Oprócz części konferencyjnej, uczestnicy SymNum mieli okazję zwiedzić Stare Miasto w tym: Muzeum Archeologiczno-Historyczne, bulwar nadodrzański, rynek, Centrum Informacji Turystycznej w dawnym Bloku Koszarowym oraz kolegiatę NMP.
MAH Głogów - mat. pras.