W opublikowanym wczoraj wieczorem oficjalnym komunikacie, Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła, że głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć.

Jak napisano w oświadczeniu nie będzie obowiązywać tzw. cisza wyborcza, tj. zakaz prowadzenia agitacji wyborczej i podawania do wiadomości publicznej wyników sondaży dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych, jaka miała obowiązywać od północy z piątku 8 maja na sobotę 9 maja do chwili zakończenia wyborów w niedzielę 10 maja. Z kolei w niedzielę 10 maja lokale wyborcze pozostaną zamknięte.

Według PKW, w konsekwencji uchwalenia ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 zawieszone zostały obowiązki informacyjne wynikające z przepisów Kodeksu wyborczego, nałożone na wójtów i komisarzy wyborczych, ponadto przepisy dotyczące wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania, głosowania korespondencyjnego oraz głosowania przez pełnomocnika. Ponadto wg PKW pozbawienie Państwowej Komisji Wyborczej prawnych możliwości drukowania kart do głosowania sprawiło, że głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe. Karty wyborcze są bowiem warunkiem koniecznym do przeprowadzenia głosowania.

Wiosenne porządki w Gminie Rudna

Previous article

Jeden agresywnie naruszył kwarantannę – kilku pozostałych kradło perfumy i papierosy

Next article

Comments

Leave a reply

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like