Osiedle Dąbrowskiego w Polkowicach ma nowego wykonawcę. Jest wizualizacja zagospodarowania terenu

Nowo wyłoniony projektant pracuje nad dokumentacją techniczną zagospodarowania terenu osiedla Dąbrowskiego w Polkowicach. Po wielu perturbacjach, związanych z wycofaniem się poprzedniej firmy, wybrano nowego wykonawcę. Projekt poznamy w ostatnim kwartale 2023 roku.

Pierwotnie przetarg na przygotowanie dokumentacji wygrała firma LandCom Projects. Koncepcja do projektu rewitalizacji osiedla Dąbrowskiego była szeroko konsultowana z mieszkańcami, przedstawicielami polkowickiego magistratu oraz projektantami. Zawiera on rozwiązania, które proponowali najbardziej zainteresowani przedstawiciele lokalnej społeczności, i które zostały wybrane większością głosów.

Osiedle Dąbrowskiego w Polkowicach ma nowego wykonawcę. Jest wizualizacja zagospodarowania terenu
Fot. UG Polkowice

Zgodnie z tą koncepcją, poszczególne ulice wewnątrz osiedla będą z kostki betonowej, wymienione zostaną chodniki, pojawią się też nowe miejsca parkingowe. Rewolucja czeka ulicę Sucharskiego, gdzie zostanie uporządkowana infrastruktura podziemna, wymieniona będzie jej nawierzchnia. Wzdłuż Sucharskiego powstanie ścieżka rowerowa. Na osiedlu powstaną też park linearny, ogród deszczowy i zielony plac sensoryczny. Osiedle czeka też przebudowa i rozbudowa sieci kanalizacji deszczowych, sieci elektroenergetycznych, budowa kanalizacji teletechnicznej oraz zagospodarowanie drzewostanu. Na początku roku jednak firma LandCom Projects wycofała się z realizacji umowy. Istniały obawy, że gmina nie będzie miała praw autorskich do koncepcji.

Zawiera ona wszystko, co zostało ustalone z mieszkańcami podczas konsultacji społecznych. Chcieliśmy pozyskać do niej prawa, aby móc tę inwestycję kontynuować z nowym projektantem, bez ponownego rozpoczynania od prac koncepcyjnych – mówił po zakończonych negocjacjach Sebastian Sypko, zastępca burmistrza Polkowic ds. gospodarczych. – Ostatecznie doszliśmy z firmą LandCom Projects do porozumienia i finalnie, po odliczeniu kar umownych, za okres od chęci wycofania się z umowy do zawarcia ugody, wyszło nam do zapłaty niespełna 17 procent kwoty z umowy – wylicza Sypko.

Negocjacyjny sukces umożliwił gminie Polkowice ogłoszenie nowego przetargu, który wygrała firma 7S GROUP z Wrocławia. 12 grudnia Urząd Gminy Polkowice zawarł z nowym wykonawcą umowę na kwotę ponad 240 tys. zł, zgodnie z którą firma ma niecały rok na wykonanie dokumentacji projektowej na podstawie koncepcji przygotowanej przez firmę LandCom Projects. Można więc założyć, że rewitalizacja osiedla rozpocznie się na początku 2024 roku.

Rewitalizacja osiedla Dąbrowskiego to najdłużej wyczekiwana inwestycja przez mieszkańców tego osiedla. Wycofanie się firmy projektującej oraz pandemia COVID-19 znacząco wpłynęły na opóźnienie procesu projektowania, a co za tym idzie, fizycznego rozpoczęcia prac budowlanych na tym obszarze. Ponowny przetarg wyłonił nowego wykonawcę projektu, który miejmy nadzieję jak najszybciej zakończy etap projektowy i dzięki temu będzie można przejść do wykonania zaplanowanych zmian, tak aby sukcesywnie móc etapami zmieniać wizerunek osiedla – mówi Piotr Ożóg, radny Rady Miejskiej w Polkowicach.

Każde działanie, które spowoduje skuteczną realizację rewitalizacji osiedla przyjmuję z optymizmem. Gorzej, że tego optymizmu nie podzielają już mieszkańcy, którzy czują się zawiedzeni, czy wręcz oszukani, czemu trudno się dziwić. Obawiam się, że już trudno będzie odzyskać zaufanie którym nas, Radnych obdarzono cztery lata temu. Pozostaje mi tylko życzyć realizacji tego zadania w Nowym 2023 Roku. Życzę Zdrowych i Spokojnych Świąt! – mówi Czesław Dziatkiewicz, radny Rady Miejskiej w Polkowicach.

źródło: UG Polkowice
Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

Reklama

katering timcatering

Ostatnie aktualności