Fot. UG Polkowice

Szeroki wachlarz badań diagnostycznych oraz zabiegów rehabilitacyjnych to składowe „Opieki Pocovidowej” – nowego zadania w ramach Polityki Zdrowotnej Burmistrza Polkowic Łukasza Puźnieckiego. Kompleksową opieką lekarzy i rehabilitantów bezpłatnie zostaną objęci pełnoletni mieszkańcy gminy Polkowice, którzy przechorowali COVID-19.

 

Nowe zadanie polityki zdrowotnej burmistrza Puźnieckiego realizują wspólnie Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych oraz Aquapark Polkowice. Jest ono w pełni finansowane z budżetu gminy Polkowice. W tym roku Opieka Pocovidowa będzie realizowana do 15 grudnia, a kwota, jaką polkowickie władze przeznaczyły na ten cel to 250 tysięcy złotych.

– Przedstawiciele dwóch gminnych spółek wraz z wydziałem zdrowia UG Polkowice opracowali wspólnie koncepcję i założenia polkowickiej Opieki Pocovidowej. Cieszę się, że mamy dla naszych mieszkańców ofertę skrojoną na miarę  naszych czasów. W dobie koronawirusa ważna jest nie tylko profilaktyka, ale właśnie szeroko pojęta opieka dla osób, które przechorowały COVID-19. Wszystko po to, byśmy mogli silniejsi stawiać czoła pandemii aż do jej, miejmy nadzieję rychłego końca – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Z polkowickiej Opieki Pocovidowej mogą skorzystać pełnoletni mieszkańcy gminy Polkowice, którzy w przeciągu ostatnich dziewięciu miesięcy przechorowali COVID-19. Pod warunkiem, że choroba była potwierdzona testem. Jak zaznaczają władze gminy Polkowice najpierw chętni muszą zgłosić się do PCUZ-u na konsultacje internistyczne, które odbywają się w każdy wtorek i środę w godzinach od 12.00 do 14.00. Na konsultacje internistyczne obowiązuje natomiast wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod numerem 76 746 08 07, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 10.00.

– Z naszych obserwacji wynika, że coraz więcej osób cierpi na powikłania po przebytej infekcji wywołanej przez koronawirusa. Potwierdzają to także badania naukowe, według których, około 10 procent osób, które przeszły COVID-19, zmaga się z pochorobowymi komplikacjami. Mają duszności, kaszel, bóle głowy, powikłania kardiologiczne czy też neurologiczne. Odpowiednia opieka medyczna, którą oferujemy w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych, pomoże naszym pacjentom powrócić do zdrowia i całkowitej aktywności życiowej –  dodaje  Paweł Gambal, prezes Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Konsultacje specjalistyczne odbywają się w PCUZ. W ramach Opieki Pocovidowej oprócz konsultacji internistycznej, pacjent może zostać skierowany do kardiologa, neurologa, pulmonologa oraz psychologa. Internista ustala też potrzebę rehabilitacji. Jeśli dany pacjent będzie jej wymagał, zostanie skierowany na jeden z siedmiu pakietów rehabilitacyjnych. Trzy pakiety realizuje PCUZ, a cztery – Aquapark.

– Dzięki profesjonalnej rehabilitacji pacjenci, którzy chorowali na COVID-19, znacznie poprawią swoją sprawność oddechową, zwiększą wydolność wysiłkową i krążeniową. Szybciej powrócą do zdrowia, pełnej sprawności i aktywności (w tym zawodowej). Rehabilitacja pozytywnie wpłynie również na ich kondycję psychiczną – podkreśla Beata Matkowska, kierownik Przychodni w Aquaparku.

Dobór ćwiczeń i pakietów jest uzależniony od oceny tolerancji wysiłku fizycznego, sprawności fizycznej podczas konsultacji fizjoterapeutycznych, które prowadzi Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych, jak i Aquapark.

Jak dowiedzieliśmy się rehabilitacja obejmuje zabiegi i terapię poprawiającą pracę mięśni oddechowych i ogólną wydolność organizmu. Program rehabilitacji po przebytym zakażeniu koronawirusem jest dopasowany do każdej osoby

Szczegółowe informacje dostępne są w rejestracji przychodni w Aquaparku oraz pod numerem telefonu 76 726 91 30 i na stronie internetowej www.aquapark.com.pl, a także w Dziale Marketingu PCUZ pod numerem 76 746 08 07 i na stronie internetowej www.pcuz.pl.

 

Współpraca nauki i biznesu przypieczętowana w LSSE [WIDEO]

Poprzedni artykuł

Oświadczenie policji w sprawie interwencji we Wrocławiu. “Wymachiwał nożem w kierunku funkcjonariuszy”

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like