Jazda w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków jest śmiertelnym zagrożeniem na drodze, nie tylko dla samego kierowcy, ale też dla innych uczestników ruchu drogowego. Nawet najmniejsza ilość wypitego alkoholu czy zażycie środków odurzających może spowodować spowolnienie reakcji na drodze. Kolejne przestrogi napływają z Legnicy.
Legnicką komendę policji powiadomiono o obywatelskim zatrzymaniu kobiety, która była kierowcą w stanie nietrzeźwości. Jak się okazało przyjechała ona do jednego ze sklepów w Legnicy po papierosy. Kiedy poprosiła o nie sprzedawcę, ten wyczuł od niej silną woń alkoholu. Mężczyzna widząc wcześniej, że przyjechała samochodem natychmiast zareagował i zabrał jej kluczyki od pojazdu. Następnie o całym zdarzeniu powiadomił Policję.
Funkcjonariusze legnickiej drogówki udali się na miejsce. Przebadali 46-latkę alkomatem, który wykazał, że w wydychanym powietrzu miała blisko 3 promile alkoholu.
Teraz kobieta za swoją nieodpowiedzialną jazdę odpowie przed sądem. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat. Pijany kierowca musi się również liczyć z karą finansową.
Słowa uznania należą się pracownikom sklepu, którzy wykazali się obywatelską postawą i uniemożliwili dalszą jazdę pijanej kobiecie. Ich natychmiastowa i odpowiednia reakcja wyeliminowała z ruchu osobę, która była zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego.
Mimo stale ponawianych apeli do kierowców o zachowanie rozsądku i szczególnej ostrożności, a przede wszystkim o nie wsiadanie za kierownicę po wypiciu alkoholu, powtarzają się przypadki świadczące o nieodpowiedzialności niektórych użytkowników dróg.
Przykładem jest 23-letni kierowca, który będąc pod wpływem środków odurzających wsiadł za kierownicę swojego pojazdu. Przemieszczając się trasą DK 94, jadąc z Prochowic w kierunku Wrocławia młody mężczyzna nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu a następnie dachował.
Trafił do szpitala. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.
Nawet najmniejsza ilość wypitego alkoholu lub zażycie środków odurzających powoduje spowolnienie reakcji na drodze. Dlatego kierując w stanie nietrzeźwości czy pod wpływem innych substancji kierowca naraża siebie, ewentualnych współpasażerów oraz inne osoby uczestniczące w ruchu. Nie zawsze kończy się tylko lądowaniem w rowie…
Poprzez: KMP Legnica