Dolny ŚląskKulturaVideo

Odzyskane dzieła sztuki wracają do Polski – dwa cenne portrety w Muzeum Narodowym we Wrocławiu [VIDEO]

0

Od wielu lat Polska zabiega o odzyskanie dzieł sztuki zrabowanych podczas działań wojennych. Taką właśnie drogą wróciły do nas dwa akwarelowe portrety małżeństwa Kalterów. Zaginione dzieła, po 80 latach, są już w zbiorze Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Oba dzieła przekazał do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński. Minister zaznaczył, że to dzięki wrocławskim muzealnikom, którzy namierzyli utracone dzieła sztuki, udało się je odzyskać.

Oba obrazy pojawiły się w domu aukcyjnym w 2020 roku. Przedstawiciele Muzeum Narodowego we Wrocławiu zwrócili na to uwagę, natychmiast dali sygnał i dzięki temu dom aukcyjny nie miał wyjścia, przekazał je bezpłatnie państwu polskiemu. O historii i wartości artystycznej cennej pary portretów Josepha i Amalii Kalterów mówi nam dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski. Zobacz nasze video.

Odzyskiwanie dzieł sztuki to wysiłek, który zdaje się nie mieć końca. Były wywożone przez Niemców i Rosjan w biały dzień i pod osłoną nocy. Ulegały także niszczącej sile wojennej pożogi lub złodziejskiego procederu. Państwo nie ustaje w tym, aby jak najwięcej skarbów kultury materialnej wróciło pod polskie niebo i stało się znów przedmiotem podziwu miłośników kultury.

Dariusz Nowakowski

Lubin: Zagłębie szuka chętnych do współpracy

Poprzedni artykuł

Znajdź odwagę by nadać życiu nowy kształt

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like