Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości – te słowa Józefa Piłsudskiego były motywem przewodnim obchodów Dnia Sybiraka zorganizowanych w Chobieni.
Celem było upamiętnienie wydarzeń sprzed 80. lat, jakim była napaść Związku Sowieckiego na Polskę z 17 września 1939 roku oraz masowych wywózek polskiej ludności na Syberię. Dla współczesnych pokoleń to już historia, ale wciąż jeszcze żyją pośród nas świadkowie tamtych dni. Dla nich te wspomnienia są wciąż żywe i nieprzerwanie wywołują smutek i łzy, o czym mogliśmy się przekonać także podczas tegorocznych uroczystości. Źródła historyczne podają, że w okresie II wojny światowej zesłano na Syberią od 1,5 do 2 mln Polaków zamieszkujących głównie Kresy Wschodnie, w tym setki tysięcy kobiet i dzieci. Ich syberyjski, tułaczy los wpisuje się w pojęcie Golgoty Wschodu. Podróż w bydlęcych wagonach, głód i mróz, szczątkowe odzienie, wszechobecne pluskwy i wszy oraz lata pracy na zesłaniu, pod okiem sołdatów. Pracy katorżniczej, morderczej, ponad siły…
Z tej nieludzkiej ziemi do kraju powróciło niewiele ponad 500 tysięcy cudem ocalonych Rodaków.
Powinnością współczesnych pokoleń jest zawsze o Nich pamiętać, oddając jednocześnie należny im szacunek. W tym duchu z inicjatywy wójta Gminy Rudna oraz prezesa Koła Związku Sybiraków w Rudnej zostały zorganizowane po raz kolejny Gminne Obchody Dnia Sybiraka. Rozpoczęły się one od wspólnej modlitwy w intencji Sybiraków i ich rodzin w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Chobieni. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem Bohaterów Ojczyzny, skąd przeszli do Chobieńskiego Ośrodka Kultury na część artystyczną i poczęstunek.
W programie wokalno-recytatorskim wspaniale zaprezentowały się dzieci i młodzież z grupy teatralnej NON SIMPLEX, działającej na co dzień przy Chobieńskim Ośrodku Kultury. Oprócz repertuaru o tematyce patriotycznej młodzi postanowili podarować Sybirakom odrobinę uśmiechu, prezentując zaproszonym gościom kilka scenek o charakterze humorystycznym.
W uroczystościach uczestniczyli Sybiracy zrzeszeni w Kole Związku Sybiraków w Rudnej wraz z członkami rodzin, a także delegacje z Oddziału Związku Sybiraków w Legnicy, Ścinawie i Lubinie oraz poczty sztandarowe ze szkół i kół Związku Sybiraków. Przybyli również przedstawiciele Rady Gminy Rudna, sołtysi, dyrektorzy gminnych jednostek organizacyjnych, a także komendant Komisariatu Policji w Rudnej.
Była też młodzież. Wraz z jej obecnością pojawiła się nadzieja, że historia Polski i losy Polaków będą otaczane czcią i pamięcią także przez następne, coraz młodsze, pokolenia. Niosą one bowiem przestrogę i przesłanie – wolność jest nam nie tylko dana, lecz jest nam zadana. Warto pamiętać i o tych słowach naszego wielkiego rodaka św. Jana Pawła II, by okoliczności takie jak te sprzed 80 lat nigdy więcej się już nie powtórzyły.
opracowanie: Kamila Mazurek – prezes Zarządu Koła Związku Sybiraków w Rudnej / foto: Przemysław Czech
Poprzez: rudna.pl