Obwodnica miasta i druga przeprawa mostowa – dwie kluczowe inwestycje dla mieszkańców Głogowa, ale także całego Zagłębia Miedziowego powstaną w najbliższym dziesięcioleciu. Obwodnica, która – jako jedna z siedmiu na Dolnym Śląsku – znalazła się na liście rządowego programu budowy 100 obwodnic w Polsce. W subregionie miedziowym mamy dwa projekty obwodnicowe, bo na liście projektów jest też Legnica.

Budowa obwodnicy ma się stać faktem szybciej, niż dotąd się na to zanosiło, między innym dlatego, że strategiczna dla miasta inwestycja zostanie w całości sfinansowana ze środków budżetu państwa. Jak poinformował dzisiaj poseł Wojciech Zubowski inwestor projektu, jakim jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, wybierze optymalny wariant obwodnicy, a rozpisanie przetargu planowane jest na IV kwartał 2022 r. Do tego czasu musi się znaleźć najkorzystniejszy model inwestycji, który zależy od relacji między samorządami, od głosów ze strony mieszkańców i tego co pojawi się w dokumentacji uwarunkowań środowiskowych.

Szacuje się, że łączny koszt budowy obwodnicy i drugiej przeprawy mostowej Głogowa pochłonąć może nawet 1 mld zł. Na budowę stu obwodnic w całej Polsce rząd planuje wydać ok. 28 mld zł. Jeśli chodzi o obwodnicę Głogowa w pierwszym etapie realizacji planuje się wykonanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz Koncepcji Programową wraz z Programem Funkcjonalno-Użytkowym. II etap, który może się rozpocząć w 2023 r. toczyć się będą roboty budowlano-montażowe poprzedzone nabyciem nieruchomości w obrębie pasa drogi.

Inwestycja ma poprawić przepustowości układu komunikacyjnego i stanowić będzie fragment połączenia nowo wybudowanych dróg ekspresowych S3 i S5 na terenie trzech województw: dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Z punktu widzenia mieszkańców Głogowa, Nowa obwodnica pozwoli na wyeliminowanie ruchu tranzytowego ze zurbanizowanej części miasta, a tym samym wpłynie na poprawę warunków ruchu i bezpieczeństwa użytkowników dróg oraz mieszkańców. Dzięki obwodnicy Głogów zyska nową przeprawę przez Odrę, co znacząco powinno skrócić czas potrzebny na przejazd przez miejscowość.

Mamy historyczną chwilę dla mieszkańców Głogowa, dla mieszkańców regionu. To strategiczna inwestycja, którą chcemy zrealizować przy współpracy z samorządem – mówił dzisiaj w trakcie briefingu szef Gabinetu Politycznego Premiera poseł Krzysztof Kubów. Dziś mamy kluczowy moment – wpisanie obwodnicy Głogowa do rządowego programu. Dziękuję panu ministrowi i posłowi za ogromne zaangażowanie. Gdybyśmy nie byli w tym programie to budowa obwodnicy byłaby zagrożona. To bardzo długo wyczekiwana informacja dla głogowian – powiedział prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.

Konsekwencja przynosi pozytywne rezultaty – miedziowy koncern jest wiarygodnym przedsiębiorstwem

Poprzedni artykuł

Ach, cóż to był za bal!

Następny artykuł

4 Komentarze

  1. Słyszę to od 1989r. Ojczyznę dojną racz utrzymać Panie….

    1. Optymizm nie szkodzi, a pesymizm psuje nastrój. Tym razem będzie lepiej – tak myślmy i tego oczekujmy.

  2. […] została ujęta w rządowym programie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych. Poza tym miastem, na liście siedmiu dolnośląskich obwodnic są też Głogów i Legnica. Mateusz Morawiecki odwiedził Muzeum Kopalni Złota – miejscową atrakcję turystyczną […]

  3. […] Siedem z nich powstanie na Dolnym Śląsku, a jedną z nich jest właśnie obwodnica Głogowa, o czym informowaliśmy w naszym portalu. Jak podaje inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad celem inwestycji jest […]

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like