Już wiemy, że większość posłów zadecydowała, że 770 miliardów złotych trafi do Polski z unijnego budżetu. Teraz ustawa ratyfikująca tzw. „zwiększenie zasobów własnych Unii Europejskiej” (podejmowana już w przypadku dwóch poprzednich unijnych budżetów w latach 2007 i 2014) czeka na decyzję senatorów, aby trafić po podpis Prezydenta RP.

O środkach finansowych, jakie trafią do Polski, w tym na Dolny Śląsk, a więc i na teren zagłębiowy, informował dzisiaj na ulicach Polkowic mobilny billboard, przy którym spotkali się samorządowcy – członkowie lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości.

Sejm podjął uchwałę o ratyfikacji Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej. Fundusz ten jest powiązany z budżetem europejskim. Polska dostanie w ramach tych środków 770 miliardów złotych – poinformował przewodniczący Rady Miejskiej w Polkowicach Roman Rozmysłowski.

Te środki będą podzielona na dwa fundusze: mechanizm grantowy, który będzie wynosił ponad 600 miliardów złotych, oraz mechanizm pożyczkowy, około 35 miliardów euro. To będzie w zaokrągleniu około 150 miliardów złotych. To są największe środki które udało się w historii Unii Europejskiej wynegocjować polskiemu rządowi w 2020 roku. Te środki mają wspomóc polską gospodarkę i pomóc się rozwinąć naszemu państwu po pandemii COVID-19. Te środki będą przekazane na rozwój, w infrastrukturę, w środowisko, rolnictwo, oświatę, edukację, we wszystkie obszary naszej gospodarki – wyliczał przewodniczący Rady Miejskiej Polkowic.

Przyjęta przez Sejm ustawa zakłada, że część środków z Fundusz Odbudowy trafi do samorządów. Czy wiadomo już, ile z przyznanych Polsce pieniędzy może otrzymać gmina Polkowice? Zastępca burmistrza Polkowic ds. gospodarczych Wojciech Marciniak uważa, że jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o konkretnych kwotach.

Gmina Polkowice złożyła kilka wniosków na kilka różnych inwestycji. Zobaczymy, ile zostanie nam przyznane. Wystąpiliśmy m.in. o finansowanie klastra energetycznego, o finansowanie e-szkoły, tak, aby można było lepiej skorzystać z możliwości technicznych w nauczaniu, wystąpiliśmy o środki na odnowienie elewacji budynków mieszkalnych oraz polkowickiej starówki, o finansowanie budowy ścieżek rowerowych i jeszcze kilka innych projektów.

Liczymy, że będzie nam sprzyjało szczęście jak do tej pory i że będziemy mogli skorzystać z tych środków – mówił wiceburmistrz Polkowic ds. gospodarczych Wojciech Marciniak.

Na drogach powiatu polkowickiego jest bezpiecznie – wspólne działania samorządu i Policji

Poprzedni artykuł

„Sekret życia” – opowieści o baśniach hinduskich

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like