Już w najbliższy weekend (piątek, 17 lipca) rozpoczną się prace przy montażu tężni w Parku Słonecznym.
Budowla będzie miała trzy metry wysokości i 10 metrów długości. Wykonana zostanie z drewna sosnowego impregnowanego oraz witek brzozowych. Tężnia solankowa podzielona zostanie na dwa moduły, każdy o długości pięciu metrów. Każdy moduł wyposażony zostanie w zbiornik na solankę o pojemności 500 litrów, pompę o wydajności 3800 l/h oraz 10 halogenów LED oświetlających budowlę, które uruchamiać będzie czujnik zmierzchowy. Tężnia solankowa gotowa będzie w połowie sierpnia. Inwestycja finansowana z budżetu miasta, a jej koszt to około 190 000 zł. Poniżej wizualizacje mającej powstać głogowskiej tężni solankowej.
Aerozol, który wytwarzany jest z roztworu solanki, dostarcza wielu niezbędnych mikroelementów takich jak: jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo czy sód. Jod odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Jego działanie z pewnością docenią osoby zmagające się z chorobami górnych dróg oddechowych, ponieważ rozrzedza śluz. Na tego typu problemy skutecznie działa również brom, który rozszerza oskrzela, a wapń zawarty w aerozolu solanki posiada właściwości antyalergiczne.
Około 60 minut pobytu przy tężni odpowiada trzem dniom pobytu nad morzem. Korzystanie z tego typu kuracji wskazane jest dla mieszkańców dużych aglomeracji miejskich, osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze oraz palaczy.
Tężnia wskazana jest szczególnie dla osób, które mają przewlekłe i nawracające stany zapalne układu oddechowego, alergie czy choroby tarczycy. Z tej formy terapii nie powinny korzystać osoby świeżo po przebytym zawale mięśnia sercowego, z chorobami nowotworowymi, z niewydolnością naczyń wieńcowych serca, a zwłaszcza z niskim ciśnieniem krwi czy nadwrażliwością na jony zawarte w solance.