„Technologia sieci 5G sprzyja epidemii koronawirusa!” „5G powoduje koronawirusa, zobacz jak się przed tym uchronić!” „Zobacz czego rządy nie chcą abyś dowiedział się o 5G!”
Tego typu nagłówki, zarówno w naszym ojczystym języku, jak i wielu innych, zaczęły w pewnym momencie zalewać Internet. Użytkownicy social-mediów, świadomie lub też nie, kontynuowali rozprzestrzenianie niepotwierdzonych wiadomości. Źródła? Ich najczęściej nie było lub też kierowały do stron, które na pierwszy rzut oka powinny budzić zastrzeżenia co do wiarygodności publikowanych tam informacji. O tym piszemy w kolejnym odcinku cyklu #BliżejSieci.
Jeden z pierwszych, a na pewno najgłośniejszych fake newsów, udostępniony został przez fanpage „Odkrywamy Zakryte”. Jego autorzy postawili odważną tezę, jakoby pandemia koronawirusa została celowo wywołana i miała związek z rozwojem technologii 5G. Post zyskał setki interakcji, w tym ponad pięćset ponownych udostępnień. Choć oficjalny zasięg informacji zna tylko administracja strony, to można domniemywać, że publikacja dotarła do tysięcy, jak nie dziesiątek tysięcy użytkowników Facebook’a. Jej treść została prześwietlona przez fact-checkerów z portalu „Demagog” i sklasyfikowana jako fake news. Na ten moment pod postem nie widać nowej aktywności, a każdy kto natknąłby się na niego, ujrzy komunikat głoszący „Fałszywa informacja”.
Podobne doniesienia pojawiły się w Wielkiej Brytanii Tam, osoby stawiające opór wprowadzaniu i rozwojowi sieci 5G postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce. 4 kwietnia BBC poinformowało o trzech podpaleniach masztów telekomunikacyjnych w Birmingham, Liverpool i Melling. Na konferencji prasowej, Michael Gove i Stephen Powis, dyrektor NHS (brytyjski odpowiednik
NFZ) prosili o zaprzestanie tego niebezpiecznego procederu. Podkreślali, że infrastruktura ta jest równie ważna dla osób pozostających w domach, jak i służby zdrowia. W atakach ucierpiały jednak nie tylko nadajniki, ale również pracownicy techniczni, o czym poinformował związek Mobile UK (zrzeszający m.in. O2 i Vodafone). W serwisach Twitter i YouTube dostępne są również nagrania, w których wspomniani pracownicy są zaczepiani przez przechodniów. Na szczęście obyło się bez rękoczynów.
W opublikowanej na początku kwietnia serii infografik, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) również poruszyła temat 5G i wydaje się, że ostatecznie położyła kres mitowi dotyczącemu sieci nowej generacji. No właśnie – „wydaje się” – bo internet obiegają kolejne plotki i doniesienia. Jak informuje Associated Press, kamery w parku przemysłowym w Holandii nagrały mężczyznę, który również postanowił wypowiedzieć wojnę technologii 5G, podpalając lokalny maszt.
Protest przeciwko 5G oczywiście nie zaczął się dopiero w dobie koronawirusa. Obecna sytuacja, a także niepewne i nerwowe nastroje, jedynie mogły go wzmocnić. Należy się spodziewać, że fałszywych wiadomości będzie jedynie przybywać, a kolejni desperaci będą podejmować walkę rozwojem wspomnianej technologii.