Skąd się wziął węgiel kamienny? Dlaczego karbon to istotny czas dla powstania paliw kopalnych? Kiedy powstały pierwsze lasy, a rośliny przybrały gigantyczne rozmiary? I dlaczego w karbońskim lesie nie słychać było śpiewu ptaków? Muzeum Miedzi w Legnicy zaprasza na wystawę „Wędrówka po karbońskim lesie”, którą oglądać można już od początku czerwca.
Przygotowana przez Muzeum Ziemi PAN w Warszawie ekspozycja przedstawia przebogatą i niezwykłą florę karbonu. To przedostatni okres ery paleozoicznej, który rozpoczął się około 360 mln lat temu, a zakończył 300 mln lat temu. To, jak oceniają naukowcy, także jeden z przełomowych okresów w dziejach świata roślin. Wtedy nastąpił niesłychanie bujny rozwój wielu roślin lądowych, powstały pierwsze na Ziemi lasy i rozpoczął się podbój lądów przez pierwotne rośliny nasienne. Fauna karbonu była bogata w olbrzymie stawonogi liczące nawet kilka metrów długości, to wówczas na ziemi pojawiły się pierwsze gady. Wtedy także doszło do połączenia kontynentów, co dało początek Pangei. Wystąpiły intensywne ruchy górotwórcze, a z obszaru dzisiejszej Polski ustąpiło morze.
To właśnie wówczas nastąpiło wypiętrzenie łańcucha górskiego, którego część znajdowała się na obecnym Dolnym Śląsku, natomiast na centralnej część województwa śląskiego powstała niecka, nazywaną dziś przez geologów zapadliskiem górnośląskim. Obszar Polski znalazł się w okolicy równika…
Chcecie wiedzieć więcej? „Wędrówka po karbońskim lesie” przeniesie nas w świat bujnych roślin o gigantycznych rozmiarach. Zobaczymy, jak przed ponad 300 milionami lat wyglądała niezwykła roślinność tworząca ogromne lasy torfowe. Będziemy mogli podziwiać oryginalne skamieniałości, a także sfotografować się na tle karbońskiego lasu – zachęcają organizatorzy.
Muzeum pracuje już w systemie letnim, czyli jest czynne od środy do piątku w godz. 10-17, a w soboty i niedziele w godz. 11-17.