Młodzi twórcy zmian – w Polkowicach rusza ekologiczny projekt dla młodzieży

Jesteś w wieku 11-19 lat? Chcesz działać, być motorem zmian w środowisku lokalnym? W kręgu Twoich zainteresowań znajduje się ochrona środowiska i zmiana klimatu? Weź udział w projekcie „Young Dialogue and Change Maker–budujemy dialog wokół wyzwań klimatycznych!”. Wzbogać swoje kompetencje i zwiększ wiedzę o aktualnych wyzwaniach środowiskowych, lokalnie i globalnie.

Projekt powstał jako odpowiedź na potrzeby młodzieży w kwestiach dla nich istotnych, dotyczących nabycia umiejętności do aktywnego działania w środowisku i na jego rzecz.

Liderem projektu jest Fundacja Forum Inicjatyw Społecznych, natomiast Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet NINA z w Norwegii są naszymi partnerami. Projekt całkowicie finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego również na lata 2014-2021. Wszystko dzieje się w ramach Programu Aktywni Obywatele z Funduszu Regionalnego. Całkowita wartość projektu to 109 302 euro, z czego kwota prawie 91 tysięcy euro przeznaczona jest na działania merytoryczne – informuje Ewa Kowalik, zastępca burmistrza ds. społecznych.

Uczestnikami mogą zostać osoby w wieku od 11. do 19. roku życia, które są uczniami szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej znajdującej się na terenie gminy Polkowice lub są mieszkańcami gminy, ale uczęszczają do placówki poza miejscem stałego zamieszkania.

Podczas bezpłatnych zajęć, które będą się odbywały na terenie polkowickich szkół w formie zajęć pozalekcyjnych, proponowane są dwa bloki warsztatowe dla młodzieży:

– warsztaty Young Dialog Maker – to możliwość poznania metod prowadzenia konstruktywnego dialogu, mediacji i facylitacji. Młodzież będzie planować i prowadzić sesje dialogowe, poznawać metody i narzędzia dialogu, konsultacji społecznych, będzie mapować i angażować interesariuszy, w sposób twórczy rozwiązywać problemy w oparciu o metodę design thinking. Nabyte umiejętności wykorzysta do przygotowania i poprowadzenia pierwszego Polkowickiego Dialogu Klimatycznego.

– warsztaty Young Change Maker – podniosą kompetencje organizacyjne młodzieży w zakresie działań społecznych, zbudują poczucie sprawstwa, wzmocnią chęć działania. W efekcie warsztatów uczestnicy stworzą swój projekt społeczny, który będzie odpowiedzią na ich lokalne wyzwania.

mlodzi-tworcy-zmian-w-polkowicach-rusza-ekologiczny-projekt-dla-mlodziezy
Fot. UG Polkowice

Zaplanowano także warsztaty dla nauczycieli, których celem jest przygotowanie nauczyciela do roli mentora młodego ambasadora dialogu, tak by nauczyciel wzmacniał motywację młodzieży do aktywności i wzięcia odpowiedzialności za działania.

Spotkania będą prowadzone w trybie stacjonarnym oraz online. Szczegóły TUTAJ

UG Polkowice - mat. pras.
Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

Reklama

katering timcatering

Ostatnie aktualności