W olimpijskie szranki stanie w tym roku w Legnicy 23 uczniów z całego kraju, najlepszych w Polsce nastoletnich pasjonatów średniowiecza.
Finał jednego z najważniejszych w Polsce konkursów wiedzy historycznej dla uczniów szkół ponadpodstawowych – XVIII Olimpiady Mediewistycznej – odbędzie się 27 i 28 marca w Collegium Witelona Uczelnia Państwowa. Aby dostać się do organizowanego przez Collegium Witelona finału XVIII Olimpiady Mediewistycznej, nastoletni znawcy epoki średniowiecza musieli pokonać w dwuetapowych eliminacjach kilkuset konkurentów z całego kraju. Tylu bowiem uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski starało się o udział w tegorocznym finale Olimpiady Mediewistycznej, której tematyka jest niełatwa dla dorosłych, a co dopiero dla nastolatków.
Na szczęście okazuje się, że młodych ludzi interesują w dzisiejszych czasach nie tylko media społecznościowe, gry komputerowe czy nowoczesne technologie, ale ich pasją staje się też epoka średniowiecza. Jako mediewista bardzo się z tego cieszę i marzę, aby ta tendencja rosła – mówi prof. dr hab. Stanisław Rosik, jeden z najwybitniejszych w Polsce badaczy średniowiecza, Przewodniczący Stałego Komitetu Mediewistów Polskich, historyk pracujący na Uniwersytecie Wrocławskim, Przewodniczący Komitetu Głównego ogólnopolskiej Olimpiady Mediewistycznej.
Tegoroczni finaliści przyjadą z: Kielc, Krakowa, Bochni, Puław, Włocławka, Kalisza, Piotrkowa Kujawskiego, Torunia, Łodzi, Koszalina, Białegostoku, Lublina czy Szczecina. Reprezentowana będzie też Legnica – finalistą Olimpiady jest uczeń Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego. Zwycięzca Olimpiady Mediewistycznej otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 2 000 PLN. Pozostali laureaci i finaliści dostaną nagrody rzeczowe oraz – co ważne – będą też zwolnieni z procedury rekrutacyjnej na wybrane kierunki studiów, na takich Uczelniach jak: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie, Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II, Uniwersytet Zielonogórski czy Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.
Finalistów tegorocznej Olimpiady Mediewistycznej czeka też ciekawa wycieczka historyczna z przewodnikiem po Złotoryi, najstarszym polskim mieście. Kolejną z atrakcji będzie spektakl „Rozrzutnik” według „Skąpca” Moliera, przygotowany przez uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego – mówi dyrektor współorganizującego wydarzenie Stowarzyszenia „Wspólnota Akademicka” Mirosław Zaguła.
Choć finał ogólnopolskiej Olimpiady Mediewistycznej odbędzie się w tym roku po raz osiemnasty – Collegium Witelona organizuje go dopiero po raz czwarty. Od 2006 do 2021 roku gospodarzem olimpijskich zmagań dla młodych mediewistów był Uniwersytet Gdański. Gdy w 2022 roku pojawiła się możliwość przejęcia od Gdańska organizacji Olimpiady, władze Collegium Witelona nie wahały się długo. Współorganizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie „Wspólnota Akademicka” i Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Legnicy. Patronat nad Olimpiadą objęło Starostwo Powiatowe w Legnicy a Partnerem jest Muzeum Miedzi. Olimpiadę bardzo mocno wspiera też grupa stałych sponsorów.
Nasza Uczelnia zdecydowała się zostać nowym organizatorem Olimpiady nie tylko ze względu na jej prestiż, ale też przez wzgląd na naszego wyjątkowego patrona. Witelon był jednym z najwybitniejszych w średniowieczu naukowców, pierwszym polskim uczonym, który był znany w największych ośrodkach naukowych ówczesnej Europy. Jego dzieła szanowali zarówno Leonardo da Vinci, jak i Mikołaj Kopernik. Witelon zajmował się fizyką, matematyką i optyką, ale był też znakomitym humanistą: filozofem czy twórcą podstaw psychologii spostrzegania. Mając takiego patrona nie mogliśmy postąpić inaczej, jak podjąć się organizacji ogólnopolskiej Olimpiady Mediewistycznej – mówi rzecznik prasowy Collegium Witelona Uczelnia Państwowa Edyta Golisz.