W obecności premiera Mateusza Morawieckiego, ministra sportu i turystyki Witolda Bańki oraz prezesa zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Marcina Chludzińskiego zainaugurowano wczoraj w Warszawie program stypendialny „Miedziane Rywalizacje”.
Stypendia skierowane są do utalentowanych polskich sportowców. Każdy z piętnastu beneficjentów wybranych we współpracy z ministerstwem sportu i turystyki otrzyma indywidualne wsparcie finansowe. „Wiemy, jak cierpliwie i skutecznie dążyć do celu. Mamy też świadomość, jak ogromnych zasobów potrzeba, by dotrzeć na sportowy szczyt. Miedziowe Rywalizacje sprawią, że utalentowani sportowcy nie stracą wiary w sens uprawiania sportu z powodów wyzwań materialnych” podkreślał prezes Marcin Chludziński.
„Myślimy o sporcie w perspektywie długoterminowej. Dodatkowe bezpośrednie finansowanie utalentowanych zawodników jest niezwykle ważną częścią naszej długofalowej i spójnej strategii rozwoju polskiego sportu. Cieszy mnie, że w jej realizację włącza się KGHM Polska Miedź i kolejni sportowcy otrzymają istotne pozazwiązkowe wsparcie” – powiedział podczas uroczystości na PGE Narodowym minister Witold Bańka.
Sportowcy objęci wsparciem w pierwszej edycji „Miedziowych Rywalizacji” przez KGHM Polska Miedź S.A. to: Tomasz Bartnik (strzelectwo), Damian Bieniek (kolarstwo), Mateusz Biskup (wioślarstwo), Klaudia Breś (strzelectwo), Monika Chabel (wioślarstwo), Natalia Czerwonka (łyżwiarstwo szybkie), Joanna Dittmann (wioślarstwo), Radosław Kawęcki (pływanie), Kacper Kłos (podnoszenie ciężarów), Arkadiusz Michalski (podnoszenie ciężarów), Aleksandra Mierzejewska (podnoszenie ciężarów), Jakub Murias (kolarstwo), Adrian Tekliński (kolarstwo), Ewa Trzebińska (szermierka) oraz Mirosław Zientarski (wioślarstwo).
Poza „Miedziowymi Rywalizacjami” ponad sportowcy mają dodatkowe indywidualne wsparcie w ramach Programu „Team100 – wspieramy zwycięzców”. To najwyższy stopień spójnej piramidy szkoleniowej, której fundamentem jest sport powszechny, w tym takie programy realizowane przez resort jak m.in. rządowy program „KLUB” czy program SKS. „Team100” to wspólny program Ministerstwa Sportu oraz Polskiej Fundacji Narodowej, realizowany we współpracy z Instytutem Sportu – Państwowym Instytutem Badawczym. Jego głównym celem jest wsparcie perspektywicznych sportowców do 23. roku życia, członków kadr narodowych w indywidualnych dyscyplinach olimpijskich. Poza szkoleniem związkowym jest im zapewniana dodatkowa ścieżka finansowania. Każdy z beneficjentów programu otrzymuje ok. 40 tys. zł rocznie w ramach umów sponsoringowych ze spółkami Skarbu Państwa. Obecnie na liście „Team100” jest ok. 250 zawodników, w tym sportowcy z niepełnosprawnościami.
Inicjatywa zrodziła się w wyniku współpracy Ministerstwa Sportu i Turystyki i Spółek Skarbu Państwa. Obecnie indywidualne umowy sponsorskie z zawodnikami podpisało siedem podmiotów: PKN Orlen, Grupa LOTOS S.A., Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO, PGE Polska Grupa Energetyczna, Grupa Energa, Grupa Azoty S.A., KGHM Polska Miedź S.A. Wyboru sportowców, z którymi spółki Skarbu Państwa nawiązują współpracę, dokonuje się na podstawie rekomendacji Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Poprzez: msit.gov.pl