Policjanci wydziału kryminalnego zatrzymali mężczyznę, podejrzanego o posiadanie znacznej ilości nielegalnych substancji.
Do zatrzymania doszło na terenie gminy Lubin. Funkcjonariusze w wyniku pracy operacyjnej ustalili, że mężczyzna może posiadać znaczne ilości substancji psychotropowych. Policjanci, którzy pracowali nad sprawą pracujący w momencie, kiedy już upewnili się, że zebrane materiały w tej sprawie w dużym stopniu uwiarygodniają ich ustalenia, zatrzymali do kontroli samochód, którym poruszał się podejrzany. W trakcie sprawdzania pojazdu lubińscy kryminalni ujawnili krystaliczną substancję, która po sprawdzeniu przez policyjnego technika, wykazały cechy metamfetaminy.
W toku prowadzonych czynności zatrzymany trafił do policyjnej celi. Obecnie policjanci wyjaśniają okoliczności całej sprawy, a w szczególności w jakich okolicznościach mężczyzna wszedł w posiadanie narkotyków oraz skalę jego nielegalnego procederu. Prokurator prowadzący postępowanie dokonał analizy zgromadzonego materiału dowodowego, a następnie przedstawił 49-latkowi zarzut dotyczący obrotu substancją psychotropową znacznej ilości w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. I tak, w trakcie posiedzenia sąd przychylił się do wniosku prokuratora i wobec 49-latka zastosował tymczasowy areszt. Za popełniony czyn mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności do lat 12.
Bardzo często policjanci zatrzymują do kontroli drogowej osoby, które kierują pojazdami mechanicznymi, pomimo ciążącego na nich wyroku sądu o zakazie prowadzenia samochodów.
Ostatnia taka sytuacja miała miejsce, gdy policjanci z Komisariatu Policji w Rudnej zatrzymali do kontroli drogowej mieszkańca powiatu wołowskiego. Okazało się, że mężczyzna ma zatrzymane prawo jazdy, a mimo to kierował swoim samochodem. Funkcjonariusze po sprawdzeniu w policyjnych systemach ustalili, że 30-latek posiadał aż dwa zakazy prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Oba wydane przez Sąd Rejonowy w Lubinie. Kolejny zatrzymany kierowca, tym razem przez ścinawskich funkcjonariuszy, to 29-letni mieszkaniec powiatu trzebnickiego. Mężczyzna podróżował swoim samochodem, pomimo posiadanej decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami.
Policjanci w opisywanych przypadkach skierują sprawę do sądu. Warto pamiętać, że zgodnie z art. 244 kodeksu karnego, kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem. Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów? W roku 2017 weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, właśnie w zakresie złamania prawomocnego zakazu sądowego. W myśl tych przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15. W niektórych jednak sytuacjach może on być dożywotni. Warto też wiedzieć, że w takim przypadku sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Poprzez: dolnoslaska.policja.gov.pl