0

Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz Hetman Kraju Libereckiego Martin Puta wystosowali apel do Premierów Polski oraz Czech. Chcą zawarcia polsko-czeskiej umowy międzyrządowej gwarantującej zakończenie sporu w sprawie przyszłości Kopalni Turów.

Przypomnijmy, że KE chce, aby Polska natychmiast wstrzymała wydobycie węgla w Turowie. W poniedziałek Polska została zobowiązana przez Trybunał Sprawiedliwości UE do zapłaty na rzecz KE okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie.

Rząd naszego kraju nie chce zamykać kopalni. Wylicza, że elektrownia Turów ma odpowiadać za nawet 7 proc. krajowej produkcji energii, a jej stabilne działanie ma mieć wpływ na bezpieczeństwo, zdrowie i życie milionów rodzin oraz obywateli Polski.

— Samorząd Województwa Dolnośląskiego konsekwentnie buduje polsko-czeski dialog ws. przyszłości Kopalni Turów. Spotkanie z przedstawicielami samorządów Polski i Czech, z udziałem ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki, nabiera jeszcze większego znaczenia wobec decyzji TSUE. Trudna sytuacja musi zostać rozwiązana uwzględniając dobro naszego kraju, Dolnego Śląska i całego obszaru Trójziemia, czyli obszaru transgranicznego Polski, Niemiec i Czech — tłumaczy Michał Nowakowski, rzecznik prasowy Marszałka.

Apel do Premierów:

Pragniemy poinformować o spotkaniu Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Hetmana Kraju Libereckiego oraz przedstawicieli miast i gmin polsko-czeskiego pogranicza z Ministrem Klimatu i Środowiska rządu RP, które odbyło się 20 września 2021 roku w Hradku nad Nysą. Celem rozmów było obustronne zapoznanie się z aktualnym obrazem sytuacji w regionie powstałym w związku z negocjacjami w sprawie rozwiązania problemu polskiej Kopalni Węgla Brunatnego w Turowie.

Podczas spotkania strony samorządowe Polski i Czech – Województwa Dolnośląskiego i Kraju Libereckiego wyraziły wolę kontynuowania długotrwałych, przyjaznych stosunków i współpracy między naszymi Państwami. Naszym zdaniem do porozumienia w sprawie Kopalni Turów należy dojść drogą konsensusu, w duchu dobrosąsiedzkich relacji, mając na uwadze dobro mieszkańców. Jak najszybsze zawarcie czesko-polskiej umowy międzyrządowej, zagwarantuje zakończenie sporu i zapewni przestrzeganie wszystkich norm prawnych po czeskiej i polskiej stronie granicy.

Polacy inwestują w budownictwo mieszkaniowe

Poprzedni artykuł

Unijna edukacja cyfrowa – Nowa aplikacja Erasmus+ i europejska legitymacja studencka

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like