Narodowa Orkiestra Dęta w Lubinie już w październiku rusza w pierwszą symfoniczną trasę koncertową. Podczas koncertów melomani będą mogli usłyszeć dzieła muzyki klasycznej w nowatorskiej aranżacji na aerofony. Zaskoczeniem dla fanów klasyki może być zupełnie nieznana w Polsce „Uwertura pittsburska” Krzysztofa Pendereckiego. 4 października o 18.00 już w lubińskim CK „Muza”.
Jeśli ktoś z Was zastanawiał się, jak „Bolero” Ravela, „Uwertura do Zemsty Nietoperza” Straussa (syna), „Planeta Mars” Holsta, „Błękitna Rapsodia” Gershwina czy niemal zupełnie w Polsce nieznana „Uwertura pittsburska” Pendereckiego – zabrzmią w aranżacji na niemalże 70-osobową symfoniczną orkiestrę dętą, już wkrótce będzie miał okazję się przekonać! Wybierzcie się na jeden z ośmiu koncertów jesienno-zimowej symfonicznej trasy koncertowej Narodowej Orkiestry Dętej – premierowego wydarzenia będącego prezentacją pierwszej polskiej dętej filharmonii.
– Misją Narodowej Orkiestry Dętej jest odkrywanie cennych dzieł słynnych kompozytorów, którzy pośród bogatej twórczości tworzyli też na skład orkiestry dętej w ujęciu symfonicznym. Znamienitym tego przykładem jest Artysta należący do grona najwybitniejszych i najbardziej cenionych osobowości muzyki współczesnej, Maestro Krzysztof Penderecki – mówi Mariusz Dziubek, dyrygent i dyrektor NOD. – Poprzez transkrypcję najsłynniejszych dzieł symfonicznych na skład aerofonów, czyli instrumentów dętych, proponujemy melomanom nową, dotychczas niespotykaną barwę i brzmienie. Mówiąc wprost: tworzymy nową historię – nie ma wątpliwości – dodaje z dumą Dziubek.
4 października 2021 Centrum Kultury „Muza” w Lubinie godz. 18.00.