Z okazji przypadającego na 4 października Światowego Dnia Zwierząt, władze miasta doceniły zaangażowanie społecznych opiekunów kotów, którzy bezinteresownie sprawują opiekę nad tymi wolno żyjącymi zwierzętami.
W polkowickim magistracie przedstawiciele władz spotkali się ze społecznymi opiekunami kotów. Podczas spotkania Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic podziękował im za zaangażowanie i trud, jaki wkładają w codzienne sprawowanie opieki nad tymi zwierzętami. Jak sama nazwa wskazuje, funkcja opiekuna kotów jest społeczna, zatem sprawują ją osoby, którym los zwierząt nie jest obojętny. Każdy opiekun ma pod swoją opieką określoną liczbę kotów. Jest ona pod kontrolą bowiem od lat przy wsparciu finansowym gminy istnieje możliwość wykastrowania kocurów lub wysterylizowania kotek.
W naszym mieście od lat społeczni opiekunowie kotów niosą pomoc chorym i potrzebującym kotom – informuje Agata Tkaczyk z Wydziału Komunalnego UG Polkowice. – Gmina oferuje wsparcie finansowe zarówno w zapewnianiu opieki weterynaryjnej, jak i w zakupie karmy – dodaje.
Wsparcie może otrzymać wyłącznie osoba, która jest zarejestrowana w Urzędzie Gminy jako opiekun kotów. Taka osoba podlega odpowiedniej weryfikacji. Obecnie w urzędzie zarejestrowanych jest ok. 40 opiekunów. Sprawowanie tej funkcji do najłatwiejszych nie należy, bowiem kocia natura bywa różna. Niekiedy chcąc pomóc zwierzęciu, opiekunowie narażają się na bolesne zadrapania czy też ugryzienia. Jednak empatia nie pozwala im pozostawić potrzebujących zwierzaków samych.
Dzięki zawartym umowom pomiędzy gminą a lecznicami weterynaryjnymi, udzielana jest pomoc potrzebującym zwierzętom – zaznacza Agata Tkaczyk – W ubiegłym roku taką opiekę zapewniono prawie 400 kotom – wylicza.
Koty są nierozłącznym elementem miejskiego ekosystemu. Ich obecność jest bardzo ważna, zapobiega ona bowiem rozprzestrzenianiu się gryzoni, które stanowią źródło wielu niebezpiecznych chorób. Ważnym więc jest dbanie o to, aby w okolicy była zachowana ich odpowiednia ilość. Zapewnienie opieki bezdomnym i wolno żyjącym zwierzętom jest obowiązkiem samorządu wynikającym z przepisów prawa. Dzięki społecznym opiekunom kotów, sprawowanie opieki nad takimi zwierzętami jest łatwiejsze.