Fot. W.Petera

Bank BNP Paribas 27 września udostępnił swoim klientom możliwość wnioskowania o kredyt w ramach programu „Czyste Powietrze”. Właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych lub lokali wydzielonych w takich domach, którzy zdecydują się wymienić źródła ciepła, mogą liczyć na dotację sięgającą 37 000 złotych.

– Maksymalna kwota kredytu to 100 000 złotych, a spłatę można rozłożyć nawet na 12 lat. Kredyt objęty jest Gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego. O kredyt można ubiegać się w sieci własnej oddziałów Banku BNP Paribas. W kolejnym etapie kredyt będzie dostępny również u partnerów banku. Wszystkie formalności, zarówno związane z kredytem, jak i z dotacją oraz gwarancją BGK z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji, klient będzie mógł załatwić w trakcie jednej wizyty, przy jednym „okienku”. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) obliczona na podstawie reprezentatywnego przykładu Kredytu Czyste Powietrze na 15.07.2021 r. wynosi 5,72% – informuje Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dowiedzieliśmy się, że dotacje muszą pokryć koszty wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne, spełniające najwyższe normy. Beneficjenci mogą zainwestować w instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, fotowoltaikę czy przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

– Cieszę się, że kolejny bank uruchamia Kredyt Czyste Powietrze. To gwarantuje potencjalnym wnioskodawcom programu „Czyste Powietrze” większy dostęp do dofinansowania na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizację domów, co przełoży się na lepsze warunki życia i poprawę jakości powietrza –  mówi Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, odpowiedzialny za wdrażanie ogólnopolskiego programu.

Według badań CBOS blisko połowa Polaków (46%) uważa smog za poważny problemem w ich okolicy. Program „Czyste Powietrze” to największy i najważniejszy w Polsce projekt, służący skutecznej poprawie jakości powietrza oraz zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych. O dotację mogą ubiegać się właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych oraz wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Program jest wdrażany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, we współpracy z szesnastoma wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Agroenergia – Dotacje i niskooprocentowane pożyczki dla rolników

Poprzedni artykuł

Komisja w Sejmie w związku ze zgonami po policyjnych interwencjach na Dolnym Śląsku. Przedstawicieli MSWiA i policji brak

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like