Konsorcjum Bezpieczeństwo Gospodarcze Polski to organizacja naukowo-przemysłowa, która skupia największe polskie spółki z udziałem Skarbu Państwa.
Uczestnicy Konsorcjum tworzą platformę współpracy między nauką a biznesem i administracją publiczną. Koncentrują się na działalności badawczo-naukowej, społecznej i informacyjnej na rzecz bezpieczeństwa gospodarczego kraju oraz polskich przedsiębiorstw. Jednym z priorytetów jest podnoszenie konkurencyjności i wspomaganie rozwoju gospodarczego Polski. Wszystkie prace Konsorcjum realizowane są zarówno przez ludzi biznesu reprezentowanych przez przedstawicieli zaangażowanych spółek, pracowników naukowych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz ekspertów zewnętrznych.
Spółki Skarbu Państwa są dla siebie „spółkami-siostrami”. Współpraca między nimi na różnych płaszczyznach może prowadzić do efektu synergii, do wzmocnienia każdej z nich. KGHM może podzielić się ze swoimi „siostrami” doświadczeniami związanymi z poprawą bezpieczeństwa finansowego – mówi Katarzyna Kreczmańska-Gigol – wiceprezes zarządu KGHM ds. Finansowych i członek Rady Konsorcjum.
Z inicjatywy KGHM Polska Miedź jesienią br. rozpocznie się cykl seminariów na temat bezpieczeństwa finansowego spółek Skarbu Państwa, podczas pierwszego seminarium zostanie przedstawiona strategia bezpieczeństwa finansowego z punktu widzenia KGHM Polska Miedź S.A.
Ważnym elementem bezpieczeństwa gospodarczego każdego przedsiębiorstwa, które warunkuje trwałość prowadzonego biznesu jest bezpieczeństwo finansowe. W ramach nowej strategii KGHM, jeszcze przed pandemią, rozpoczął prace nad wdrożeniem modelu zarządzania bezpieczeństwem finansowym w całej grupie kapitałowej. Powstał Zespół Bezpieczeństwa Finansowego, który rozpoczął działanie już po pojawieniu się pandemii, a jest podstawą funkcjonowania nowo wypracowanego modelu.
Najważniejszym celem Konsorcjum i podstawowym motywem jego istnienia jest realizacja rzeczywistych problemów zgłaszanych przez spółki Skarbu Państwa i ich wspólna realizacja. KGHM Polska Miedź S.A. jest jedną z najbardziej aktywnych spółek Konsorcjum. Nie tylko zgłosiło do realizacji wiele ważnych tematów, ale także pracownicy spółki z wielkim zaangażowaniem włączają się w prace nad ich rozwiązywaniem wraz z naukowcami – podkreśla przewodniczący Rady Konsorcjum prof. Włodzimierz Broński.
W tym roku Konsorcjum uruchamia także program „Polacy zmieniają świat” dedykowany polskim badaczom mieszkającym poza granicami kraju. W jego ramach stworzona zostanie m.in. baza naukowców zawierająca propozycje badań przez nich zgłaszanych, których realizacją mogą być zainteresowane rodzime przedsiębiorstwa. Wdrażanie innowacji, niskoemisyjna energia, kultura dialogu między pracownikami a zarządem, to tylko niektóre z tematów zgłoszonych przez KGHM do prac Konsorcjum w ostatnim czasie.