Komisja Europejska 19 maja podjęła decyzję o skierowaniu uzasadnionych opinii do Bułgarii, Cypru, Grecji, Irlandii, Łotwy, Polski, Portugalii, Słowenii, Słowacji i Finlandii w związku z brakiem powiadomienia Komisji o środkach transpozycji prawa autorskiego i praw pokrewnych mających zastosowanie do niektórych transmisji online (dyrektywa (UE) 2019/789).
Komisja Europejska skierowała również uzasadnione opinie do Belgii, Bułgarii, Cypru, Danii, Grecji, Francji, Łotwy, Polski, Portugalii, Słowenii, Słowacji, Finlandii i Szwecji w związku z brakiem powiadomienia Komisji o środkach transpozycji prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym (dyrektywa (UE) 2019/790).
– Obie dyrektywy mają na celu modernizację przepisów dotyczących praw autorskich, tak aby konsumenci i twórcy mogli odnieść jak największe korzyści ze środowiska cyfrowego. Zapewniają one ochronę podmiotom praw autorskich z różnych sektorów oraz stymulują tworzenie i rozpowszechnianie treści o wyższej wartości. Zapewniają one także użytkownikom większy wybór treści poprzez zmniejszenie kosztów transakcji oraz ułatwienie dystrybucji programów radiowych i telewizyjnych w całej UE – informuje Biuro Prasowe Komisji Europejskiej.
Jak podkreśla KE państwa członkowskie muszą wprowadzić te przepisy bez dalszych opóźnień, co umożliwi obywatelom UE, sektorom kreatywnym, prasie, naukowcom, nauczycielom i instytucjom dziedzictwa kulturowego, a także usługodawcom w całej UE rozpoczęcie korzystania z oferowanych w ten sposób możliwości.
Nowa dyrektywa w sprawie prawa autorskiego
Ustaliliśmy, że we wrześniu 2016 r. Komisja Europejska zaproponowała aktualizację unijnych przepisów dotyczących praw autorskich, aby dostosować je do nowych sposobów wytwarzania, rozpowszechniania i udostępniania w internecie treści kreatywnych. Coraz więcej użytkowników internetu korzysta z dostępu online do muzyki lub treści audiowizualnych, a głównym źródłem dochodu dla twórców są dziś produkty i usługi oferowane z wykorzystaniem technologii cyfrowych.
Jak podaje KE nowe przepisy dotyczące praw autorskich regulują stosunki między podmiotami praw autorskich i platformami internetowymi oraz kwestie wynagrodzenia poszczególnych artystów i twórców. Zapewniają one sprawiedliwe wynagrodzenie twórcom i podmiotom praw autorskich, wydawcom prasowym i dziennikarzom, w szczególności w przypadku korzystania z ich utworów w internecie. Przepisy te wprowadzają większą pewność prawa i tworzą więcej możliwości wynagradzania w relacjach z platformami internetowymi, zwiększając siłę przetargową twórców i podmiotów praw autorskich.
Nowe przepisy obejmują również nowe gwarancje pełnej ochrony wolności wypowiedzi użytkowników w internecie, aby umożliwić im legalną wymianę własnych treści. Ponadto nowe przepisy stwarzają dalsze możliwości, w szczególności dzięki nowym wyjątkom dotyczącym praw autorskich i uproszczonym mechanizmom licencjonowania wykorzystywania materiałów chronionych prawem autorskim w internecie i ponad granicami do celów edukacyjnych, badawczych i związanych z ochroną dóbr kultury.