Fot. KE

Realizując kluczowe działanie w ramach unijnej strategii na rzecz środków terapeutycznych przeciwko COVID-19, Komisja Europejska 22 października  ogłosiła  zestaw dziesięciu potencjalnych środków terapeutycznych przeciwko COVID-19. Ustanowiony wykaz opiera się na niezależnych opiniach naukowych i skupia się na potencjalnych metodach leczenia COVID-19, które prawdopodobnie zostaną dopuszczone do obrotu, a tym samym będą wkrótce dostępne na rynku europejskim. Te środki terapeutyczne zapewnią pacjentom w całej UE jak najszybsze leczenie, pod warunkiem że Europejska Agencja Leków potwierdzi ich bezpieczeństwo i skuteczność.

Jak podkreśla KE szczepienia przeciwko COVID-19 zapewniają najlepszą ochronę przed infekcją, ciężkim przebiegiem choroby, utratą życia i długoterminowymi skutkami choroby. Chociaż szczepienia są najlepszym sposobem na zakończenie pandemii i powrót do normalnego życia, chcemy jednocześnie udostępnić najlepsze środki terapeutyczne przeciwko COVID-19 do leczenia osób zakażonych.

– Szczepienie jest jedynym narzędziem zapobiegania hospitalizacjom i zgonom związanym z COVID-19 i jako takie jest jedynym sposobem wyjścia z pandemii. Tymczasem pacjenci chorzy na COVID-19 potrzebują jednak bezpiecznych i skutecznych metod leczenia w celu zwalczania infekcji, poprawy perspektyw szybkiego powrotu do zdrowia, ograniczenia hospitalizacji, a przede wszystkim zapobiegania utracie życia. Podpisaliśmy już cztery umowy dotyczące wspólnego udzielania zamówień na różne metody leczenia COVID-19 i jesteśmy gotowi negocjować kolejne. Naszym celem jest dopuszczenie co najmniej trzech środków terapeutycznych w nadchodzących tygodniach i ewentualnie dwóch kolejnych do końca roku oraz pomoc państwom członkowskim w uzyskaniu dostępu do nich tak szybko, jak to możliwe – mówi Stella Kyriakides  unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Unijna strategia na rzecz środków terapeutycznych przeciwko COVID-19 jest integralnym elementem prac nad stworzeniem silnej Europejskiej Unii Zdrowotnej i wzoruje się na udanej strategii UE dotyczącej szczepionek przeciwko COVID-19.

Jak podaje Komisja Europejska grupa niezależnych ekspertów naukowych poddała ocenie 82 potencjalne środki terapeutyczne na późnym etapie badań klinicznych i wskazała dziesięć najbardziej obiecujących w ramach unijnego zestawu sposobów leczenia COVID-19. Wzięła przy tym pod uwagę, że dla różnych populacji pacjentów oraz na różnych etapach choroby i w zależności od jej przebiegu potrzebne są różne rodzaje produktów.

Wykaz dziesięciu środków jest podzielony na trzy kategorie leczenia i będzie nadal ewoluował wraz z pojawieniem się nowych dowodów naukowych:

  1. antywirusowe przeciwciała monoklonalne, które są najbardziej skuteczne na najwcześniejszych etapach zakażenia:

– Ronapreve – połączenie dwóch przeciwciał monoklonalnych kasiriwimab i imdewimab firm Regeneron Pharmaceuticals i Roche

– Xevudy (sotrowimab) firm Vir Biotechnology i GlaxoSmithKline

– Evusheld – kombinacja dwóch przeciwciał monoklonalnych tiksagewimab i cilgawimab firmy AstraZeneca

  1. środki przeciwwirusowe do stosowania doustnego jak najszybciej po zakażeniu:

– Molnupirawir firm Ridgeback Biotherapeutics i MSD

– PF-07321332 firmy Pfizer

– AT-527 firm Atea Pharmaceuticals i Roche

  1. immunomodulatory do leczenia pacjentów hospitalizowanych:

– Actemra (tocilizumab) firmy Roche Holding

– Kineret (anakinra) szwedzkiej firmy Orphan Biovitrum

– Olumiant (baricytynib) firmy Eli Lilly Lenzimulab firmy Humaningen.

Dowiedzieliśmy się , że sześć spośród wybranych środków terapeutycznych jest już poddawanych przeglądowi etapowemu lub złożono wniosek o pozwolenie na ich dopuszczenie do obrotu do Europejskiej Agencji Leków. Mogą one wkrótce zostać dopuszczone do obrotu, pod warunkiem że ostateczne dane dowiodą ich jakości, bezpieczeństwa i skuteczności. Natomiast cztery pozostałe potencjalne środki z wykazu otrzymały opinie naukowe Europejskiej Agencji Leków, a po zgromadzeniu wystarczającej ilości danych klinicznych można będzie rozpocząć kolejne przeglądy etapowe.

– Wybór dziesięciu potencjalnych środków terapeutycznych jest niezależny od oceny naukowej przeprowadzanej przez Europejską Agencję Leków ani nie zastępuje przeprowadzonej przez nią oceny naukowej, ani procedury dopuszczenia leków do obrotu przez Komisję Europejską. Wybrany produkt może nie zostać dopuszczony do obrotu, jeżeli dostępne dowody naukowe nie spełniają wymogów regulacyjnych – informuje Komisja Europejska.

Ważne dla producentów trzody chlewnej – Zmiany w zasadach przemieszczania świń

Poprzedni artykuł

Głogów: Martyna Kierczyńska mistrzynią świata w K1

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like