Początek kwietnia to dla osób ze spektrum autyzmu data szczególna. Drugi kwietnia został bowiem w 2008 roku ogłoszony przez ONZ jako Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju żyje nas, osób z autyzmem, 400 tysięcy. To jak jedno spore miasto. Ale tu liczby się nie kończą, bo z autyzmem żyjemy nie tylko my, ale także nasi rodzice, rodzeństwo, opiekunowie, co sprawia, że jest nas nawet 3 mln.

Z inicjatywą zwiększania świadomości o spektrach autyzmu wyszła Jej Wysokość Mozah Bint Nasser Al-Missneda. Kim jest ta kobieta? To żona byłego emira Kataru i zamiłowana działaczka na rzecz demokracji oraz przede wszystkim edukacji. Swoją działalność prowadziła nie tylko w kraju, ale na całym świecie. Została między innymi odznaczona polskim Orderem Uśmiechu! Rezolucja została poparta jako rozszerzenie przyjętej przez ONZ polityki poprawy praw człowieka.Światowy Dzień Świadomości Autyzmu stał się jednym z zaledwie siedmiu dni dotyczących zdrowia ustanowionych przez Narody Zjednoczone. Celem Dnia jest połączenie organizacji pozarządowych, państw i obywateli we wspólnym dążeniu do badań, diagnozowania i akceptacji osób znajdujących się w spektrum autyzmu

W Polsce także działa wiele fundacji i stowarzyszeń propagujących wiedzę na ten temat, które obchodzą ten szczególny dzień. Wśród nich warto wymienić Fundację JiM, Fundację Obudzić Zmysły oraz oczywiście Dolnośląskie Stowarzyszenie na rzecz Autyzmu. Nie tylko trzeci sektor oczywiście dołącza do obchodów Dnia. Różne inne organizacje, takie jak Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, także publikują artykuły, materiały i organizują różne akcje tego dnia.

Inicjatorem obchodów Dnia na Dolnym Śląsku było zaprzyjaźnione z nami Dolnośląskie Stowarzyszenie na rzecz Autyzmu. W swojej historii propagowali między innymi ubieranie się w ten dzień w niebieskie kolory, zmienianie zdjęć profilowych w ramach wyrażania poparcia, różne zbiórki pieniędzy i akcje na świeżym powietrzu czy też wspaniałą inicjatywę podświetlania budynków na niebiesko, w której uczestniczyło wiele firm i podmiotów na terenie miasta. W tym roku jako Europejska Fundacja Aktywizacji Społecznej EFAS, która z projektem asperIT postanowiła dołączyć do akcji i wesprzeć DSA.

W Zagłębiu Miedziowym po raz kolejny przyłączyła się do inicjatywy „Polska na niebiesko” włączył się KGHM Polska Miedź SA. Wyzwania związane z epidemią są teraz na pierwszym planie – w naszej świadomości, działaniach, mediach. Warto pamiętać, że zagrożenie wirusem nie sprawiło, że zniknęły inne problemy. Według WHO aż jedno na czworo dzieci jest dotknięte autyzmem. Akcja „Polska na niebiesko” uświadamia nam, że jesteśmy jedną społecznością i powinniśmy się wspierać – mówi dyrektor naczelna ds. komunikacji Lidia Marcinkowska.

2 kwietnia, na niebiesko rozświetlono się m.in.: budynek Centrali KGHM, biurowiec Zakładu Hydrotechnicznego, Szyb SW-1 ZG Polkowice-Sieroszowice, budynek Centralnego Ośrodka Przetwarzania Informacji w Lubinie, szyb L-VI w ZG Lubin, biurowiec HM Głogów, biurowiec Zakładów Wzbogacania Rud. W Hucie Miedzi Cedynia podświetlona na niebiesko jest tablica informacyjna, a w ZG Rudna pomnik Przodowego Czai. W Legnicy niebieskie są kadzie na wjeździe do Huty, które są widoczne dla wszystkich przejeżdżających obok zakładu.

Więcej całodobowych karetek w Polkowicach

Poprzedni artykuł

Więcej towaru wiosennego, wymiana kolekcji i… COVID-19 – CCC podsumowuje trudny początek roku 20.

Następny artykuł

2 Komentarze

  1. […] kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W naszym portalu ten dzień był odnotowany, ale teraz mamy możliwość przekazania tego, co w geście solidarności z osobami autystycznymi […]

  2. […] dużo jest autystów wśród nas? Dlaczego można i warto osoby autystyczne zaktywizować zawodowo? Tematykę tę poruszaliśmy już w naszym portalu. Szukając praktycznej odpowiedzi na te pytania powstała Fundacja AsperIT. Jej założyciele […]

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like