Pomimo wielu przeprowadzonych akcji i działań w dalszym ciągu policjanci zatrzymują nieodpowiedzialnych kierowców, którzy wsiadają do auta po kilku głębszych. Złudne poczucie dobrej kondycji fizycznej i brak wyobraźni sprawiają, że alkohol staje się jednym z głównych czynników powodujących zdarzenia na drodze.

Tylko jednej nocy zatrzymanych zostało trzech nietrzeźwych kierujących w wieku 21,35 i 40 lat, którzy wykazali się skrajnym brakiem odpowiedzialności. Rekordzista to 40-letni mieszkaniec powiatu legnickiego, który kierował pojazdem marki renault mając 3,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Wszyscy trzej stracili już prawo jazdy a Sąd podejmie decyzję o ich dalszym losie.

Policja apeluje o rozsądek wszystkich kierujących. Szanujmy życie swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Nie bądźmy obojętni i reagujmy za każdym razem, kiedy widzimy, że osoby nietrzeźwe wsiadają z kierownicę. Każdy kto jest świadkiem takiej sytuacji staję się świadkiem przestępstwa i jest zobowiązany powiadomić o tym odpowiednie służby i zapobiec wydarzeniom, które mogą przynieść tragiczne skutki. Szybka i właściwa reakcja może ochronić więcej niż jedno życie.

Wszystkim kierującym przypominamy o konsekwencjach nieodpowiedzialnej i bardzo niebezpiecznej decyzji jaką jest siadanie po alkoholu za kierownicę:

  • jeżeli podczas kontroli drogowej policyjny alkomat wykaże zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu pomiędzy 0,2 -0,5 promila, to uznaje się, że kierujący znajduje się w stanie po spożyciu i jest to wykroczenie zagrożone karą grzywny do 5 tys. zł lub aresztem do 14 dni oraz zakazem prowadzenia pojazdów
  • jeżeli stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu będzie wyższe niż 0,5 promila alkoholu we krwi, to mamy do czynienia z przestępstwem, za które grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakazu prowadzenia pojazdów
  • jeżeli natomiast kierujący prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) będąc wcześniej prawomocnie skazanym za takie samo przestępstwo lub w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za kierowanie w stanie nietrzeźwości, wówczas kara pozbawienia wolności wzrasta nawet do lat 5.
Poprzez: KMP Legnica

Jest plan rozwoju elektromobilności

Poprzedni artykuł

Ponad MILIARD ZŁOTYCH z Tarczy Antykryzysowej – już korzystają z nich dolnośląscy przedsiębiorcy

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like