Zakłady Górnicze Rudna świętują jubileusz 50-lecia.
Oficjalnie otwarte w 1974 roku Zakłady Górnicze Rudna były częścią większego projektu eksploatacji złóż miedzi na Dolnym Śląsku. Powstanie zakładów było odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na miedź, kluczowy surowiec dla rozwijającej się wtedy, ale i współcześnie polskiej gospodarki. Początkowe lata działalności charakteryzowały się dynamicznym rozwojem infrastruktury oraz wprowadzaniem nowoczesnych technologii.
Historia Zakładów Górniczych Rudna jest pełna ważnych wydarzeń – zarówno tych związanych z rozwojem przemysłu wydobywczego, jak i społecznych przemian. Pracownicy ZG Rudna odegrali szczególną rolę podczas strajku w 1981 roku, będącego odpowiedzią na wprowadzenie stanu wojennego. Zakłady Górnicze Rudna nie tylko dostosowywały się do dynamicznych zmian technologicznych, ale także brały aktywny udział w wydarzeniach mających ogromne znaczenie dla całego kraju. Strajk, a następnie postawa górników podczas Pacyfikacji kopalni stały się symbolem niezłomności i gotowości do walki o wolność.
To wyjątkowy moment, który pozwala nam spojrzeć wstecz na pięć dekad wspólnej pracy, pełnej wyzwań, sukcesów i niezliczonych chwil, które kształtowały naszą kopalnię, ale przede wszystkim naszą społeczność. Bo choć technologia, infrastruktura i warunki pracy zmieniały się na przestrzeni lat, to najważniejsi w ZG Rudna zawsze byli i są ludzie – nasza załoga. Słynna Rodzina Rudnej – mówił dyrektor naczelny Zakładów Górniczych Rudna Marcin Danis.
Zakłady Górnicze Rudna od zawsze stawiały na rozwój technologiczny i inwestycje, które podnoszą efektywność wydobycia oraz poprawiają bezpieczeństwo pracy. W ostatnich latach zrealizowano kilka kluczowych projektów, które wzmocniły pozycję zakładu w branży wydobywczej, jak np.:
- oddanie do ruchu szybu GG-1 – to jeden z największych projektów KGHM realizowanych w ostatniej dekadzie, pozwalający na eksploatację złóż na głębokości przekraczającej 1200 metrów. Dzięki tej inwestycji, kopalnia Rudna zyskała dostęp do nowych zasobów, co wydłużyło przewidywany okres jej eksploatacji o kolejne dekady,
- automatyzacja procesów produkcyjnych – nowoczesne systemy monitorowania oraz zdalnego sterowania maszynami zwiększyły bezpieczeństwo oraz efektywność operacyjną.
W Centrum Kultury Muza w Lubinie spotkali się przedstawiciele byłej i obecnej załogi, kadra zarządzająca KGHM oraz zaproszeni goście. Podczas akademii 21 pracowników otrzymało honorowe odznaki Zasłużony dla ZG „Rudna”. Nie zabrakło koncertu górniczej orkiestry, wspomnień i wspólnych zdjęć. Akademia 50-lecia Zakładów Górniczych Rudna zbiegała się z przygotowaniami do Barbórki – święta, które co roku jednoczy górników KGHM. Dla pracowników miedziowej spółki to czas szczególny, pełen tradycji, wspomnień oraz dumy z przynależności do górniczej społeczności.
Zakłady Górnicze Rudna przez 50 lat zbudowały solidne fundamenty przyszłości, które teraz wspólnie rozwijamy. Patrząc na to półwiecze sukcesów, chcę złożyć wyrazy uznania wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju kopalni. Jesteście Państwo naszym największym kapitałem – zarówno Ci, którzy pracują dziś, jak i Ci, którzy przez lata oddawali swe serce tej kopalni. Dziękuję Wam za nieustającą lojalność i zaangażowanie. Dziękuję górnikom, inżynierom, całej załodze ZG Rudna. To dzięki Wam KGHM może się rozwijać i realizować ambitne cele – powiedział podczas uroczystości prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Andrzej Szydło.
W związku z eksploatacją coraz głębszych złóż w Zakładach Górniczych Rudna, planowana jest dalsza modernizacja systemów wentylacyjnych, co ma na celu zapewnienie optymalnych warunków pracy pod ziemią oraz zwiększenie bezpieczeństwa. Zakładana jest również rozbudowa systemów monitoringu emisji oraz wprowadzenie nowych rozwiązań z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Kopalnia Rudna stawia na dalszy rozwój technologii cyfrowych, w tym wprowadzenie zaawansowanych systemów sztucznej inteligencji, które pozwolą na jeszcze bardziej precyzyjne zarządzanie procesami wydobywczymi.
Poprzez: media.kghm.com