Jedyna taka w Polsce! Wyjątkowa mozaika w centrum Polkowic

Prawie 2980 ręcznie wykonanych kafli. Ponad 400 wykonawców. 32 metry kwadratowe powierzchni. To wyjątkowa ceramiczna mozaika w centrum Polkowic. Jedyna taka w kraju.

Domakietki, czyli ceramiczne domki tworzące kompozycję mozaiki, można podziwiać na ścianie budynku przy ulicy Chopina. Uwagę zwracają kolorystyka i precyzja wykonania.

To pamiątka na długie, długie lata – mówi Stanisław Rapczuk, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej. – Każdy kafelek, wypalany techniką kamionki, jest indywidualnie kładziony. Autorami domków są uczestnicy WTZ, ale też czternastu różnych instytucji. Są to między innymi przedszkola, szkoły czy kluby seniora, a więc osoby z niepełnosprawnościami i w pełni sprawne. Stąd różnorodność całej kompozycji, każdy domek jest inny.

Wyzwaniem było też umieszczenie całej kompozycji na ścianie. Podjął je właściciel miejscowej firmy Damian Kubiak:

Bardzo się z tego cieszę. Włożyliśmy w to dużo serca, dużo trudu. Zajęło nam to około trzech tygodni. Myślę, że wyszło fajnie.

Dumny z tego wyjątkowego dzieła nie kryją bliscy uczestników WTZ.

Mój syn chodzi na warsztaty i takie prace wykonuje – mówi Danuta Kowalska. – Bardzo mi się to podoba. Usytuowane jest w dobrym miejscu, widoczne i polkowiczanie będą to oglądać. Nie tylko polkowiczanie – dodaje.

Odsłonięciu ceramicznej mozaiki towarzyszył kiermasz prac wykonanych przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej.

Fot. UG Polkowice

Ułożenie mozaiki sfinansowało polkowickie Stowarzyszenie Charytatywne Żyć Godnie, którego cykliczne zajęcia warsztatowe finansowane są z budżetu gminy.

Jestem dumny, że w sercu Zagłębia Miedziowego powstało takie wyjątkowe dzieło, na skalę całego kraju. To praca wielu rąk, wielu serc tworzących jedną mozaikę, jak jedna jest wspólnota polkowicka – podkreśla burmistrz Łukasz Puźniecki.

Fot. Stowarzyszenie Charytatywne Żyć Godnie
Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

Reklama

katering timcatering

Ostatnie aktualności