Szpital modułowy w Legnicy to odpowiedź na potrzeby społeczne, ale także wsparcie służby zdrowia nie tylko na okres epidemii Covid-19. Oficjalne przekazanie nowej lecznicy odbyło się w ubiegłym tygodniu w Legnicy.
Blisko sto miejsc dla pacjentów chorych na Covid-19 jest już gotowych w nowym szpitalu modułowym, który powstał przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy. Zgodnie z dyspozycją rządu i przy współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych odpowiedzialność za organizację tymczasowych placówek medycznych na Dolnym Śląsku wziął na siebie KGHM Polska Miedź S.A.
Ten budynek szpitalny będzie służył mieszkańcom przez co najmniej najbliższe 25 lat – mówi marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, która dodaje, że rządzący deklarują coroczne podnoszenie wydatków na medycynę. To w pełni funkcjonalny obiekt szpitalny, który zapewni świadczenia medyczne społeczności lokalnej – informuje prezes zarządu KGHM Marcin Chludziński. Dla ukończenia budowy, kluczowe było znalezienie miejsca na budowę oraz doskonała współpraca z KGHM – podkreśla wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Poprawę warunków dla pacjentów, ale i pracowników w służbie zdrowia docenia także prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. Zobacz nasze video.
Jak wyjaśnia wiceprezes zarządu KGHM ds. rozwoju Adam Bugajczuk budowa szpitala modułowego w Legnicy to inwestycja, która jest dziełem wysiłku wielu firm, w tym spółki z Grupy Kapitałowej KGHM BIPROMET. Dzięki temu powstał profesjonalny obiekt, który będzie służyć mieszkańcom Zagłębia Miedziowego nie tylko w okresie pandemii.
Legnicki szpital modułowy:
-
oprócz sal dla pacjentów i pomieszczeń dla personelu, jest wyposażony w gabinety zabiegowe i nowoczesną izbę przyjęć,
-
placówka została zbudowana z 40 modułów, które były przewożone na miejsce i składane w całość,
-
powierzchnia obiektu wynosi 1985 mkw,
-
z 96 łóżek, 20 jest w sali obserwacyjnej przewidzianej dla wzmożonego nadzoru stanu pacjentów,
-
długość instalacji – tlen medyczny: 360 m instalacji i ponad 100 punktów tlenowych oraz zbiornik ciekłego tlenu 6 ton, instalacja wodna: 2 km, sieć IT: 7 km, instalacje elektryczne wewnętrzne 20 km, okablowanie zewnętrzne 1 km oraz 5 central wentylacyjnych na dachu,
-
liczba zużytych materiałów budowlanych: obiekt posadowiony pośrednio na 324 palach stalowych, konstrukcja stalowa 170 ton.
Dyrektor szpitala w Legnicy Anna Płotnicka-Mieloch podkreśla, że po zakończeniu walki z pandemią szpital modułowy będzie nadal wykorzystywany. Powstaną tam kolejne oddziały, w tym m.in. psychiatryczny.
Szpital modułowy w Legnicy to inwestycja w rzecz najważniejszą. To inwestycja w zdrowie, to inwestycja w miejsce, które uratuje nie jedno ludzkie życie.
Dariusz Nowakowski