Fundacja Pogoń Lwów podsumowuje działania w 2021 roku. Dla organizacji był to rok szczególny i intensywny, przede wszystkim dzięki licznym projektom, które udało się zrealizować. Wśród nich znalazły się projekty edukacyjne, społeczne, ale przede wszystkim te przypominające o naszej historii.

Obserwując działania fundacji możemy zauważyć, że jednym z głównych celów jest edukacja, a zwłaszcza ta dotycząca historii Polski, również w odniesieniu do dawnych „Kresów RP”. W bieżącym roku udało się przeprowadzić cykl zajęć historycznych, dzięki którym uczniowie zdobyli ogrom wiedzy.

EDUKACJA NIE TYLKO HISTORYCZNA

W 2021 roku udało się zorganizować lekcje historii, ale również podstawy ekonomii, a także wsparcie psychologiczne –  zajęcia z radzenia sobie ze stresem i w trudnym czasie pandemii, odbywały się w formule stacjonarnej i zdalnej, a niektóre z nich miały charakter wyjazdowy. Ta ostatnia forma okazała się szczególnie atrakcyjna dla młodzieży.

W skład kadry nauczycielskiej wchodziły osoby, które są ekspertami w swoich dziedzinach. Lekcje przeprowadzono m.in. dla uczniów z Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej im. gen. Stanisława Maczka w Szczercu na Ukrainie, a tematem pierwszej z nich było zapoznanie z pojęciem Kresów oraz ukazanie dziejów kresowych ziem, ze szczególnym uwzględnieniem losów ludności polskiej na tych terenach.

Kolejne lekcje dotyczyły historii Polski, a młodzież dowiadywała się na nich o:

  • życiu żołnierzy wyklętych,
  • historii Polski okupowanej w czasie II Wojny Światowej,
  • Powstaniu Warszawskim,
  • historii poszczególnych świąt państwowych.

— Zajęcia odbywały się głównie w siedzibie naszej Fundacji. Jednak poza standardowymi lekcjami, staraliśmy się jak najbardziej urozmaicać projekt, dlatego też zdobywaliśmy wiedzę podczas różnego rodzaju wyjazdów, czyli na tzw. żywych lekcjach historii, podczas których uczniowie najszybciej utrwalali przyswajaną wiedzę — mówi Marek Horbań, prezes Fundacji Pogoń Lwów. — Były to wyjazdy do łączniczki Batalionu Zośka – Pani Marii Urbaniec-Downarowicz. Braliśmy udział w Katyńskim Marszu Cieni, a także zorganizowaliśmy wyjście do kina na film pt. „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” w reżyserii Tadeusza Syka, który opisuje losy wojenne ówczesnego księdza porucznika, a przyszłego Prymasa Polski – dodaje.

PAMIĘĆ O BOHATERACH

Poza zdobywaniem wiedzy historycznej, fundacja stara się pielęgnować pamięć o bohaterach z przeszłości, dlatego też zorganizowano uczestnictwo w dwóch dużych wydarzeniach.

Fundacja włączyła się w akcję Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., jaką była zbiórka darów dla Polaków mieszkających na Ukrainie pod nazwą „Halicz na Kresach”, jednocześnie upamiętniająca jednego z patronów, powstańca warszawskiego, pana Henryka Kończykowskiego, o pseudonimie ,,Halicz”.

Drugie wydarzenie to ,,Głogowski Wieczór Kresowy”, współorganizowany ze stowarzyszeniem Głogowska Edukacja Kresowa. Wieczór edukacyjny o historii Kresów połączony był z podpisaniem porozumienia o współpracy.

W trwającym 2021 roku udało się również wesprzeć sportową karierę Pani Edyty Owczarz – reprezentantki Polski w bocci, a także Pana Pawła Pachuty i jego Partnerki, którzy reprezentowali nasz kraj na Mistrzostwach Świata w tańcach latynoamerykanskich.

Jedną z tegorocznych akcji było także pisanie i wysłanie kartek z życzeniami żołnierzom broniącym granic.

materiał sponsorowany

Dary z Polkowic dla głogowskiego Amicusa

Poprzedni artykuł

Rozmowa z Łukaszem Puźnieckim Burmistrzem Polkowic

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like