• Legniccy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu zebrali materiał dowodowy, który pozwolił śledczym na przedstawienie 17-latkowi trzech zarzutów dokonania włamań do obiektów handlowych i zniszczenia mienia.

Łupem nieletniego padały pieniądze, laptopy, wyroby tytoniowe i alkohol. Straty jakie spowodował swoim działaniem opiewają na kwotę niemal 38 tys. zł. Mundurowi ustalili, że nastolatek czynów tych dokonywał podczas ucieczek z placówki opiekuńczo-wychowawczej, gdzie został umieszczony decyzją sądu.

Młodzi ludzie powinni wiedzieć, że osoby nieletnie również odpowiadają za swoje czyny i nie pozostają bezkarne w swoich działaniach. O tym jakie środki zostaną wobec nich zastosowane decyduje sąd. Pamiętać należy, że zgodnie z art. 10 § 1 Kodeksu karnego – odpowiedzialność karną ponoszą wszystkie osoby, które ukończyły 17 lat. Wobec sprawcy, który popełnił występek po ukończeniu 17 lat, lecz przed ukończeniem lat 18, sąd stosuje środki wychowawcze, lecznicze albo poprawcze przewidziane dla nieletnich, jeśli okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości osobiste za tym przemawiają. Należy mieć również świadomość, że konsekwencją działania niezgodnego z prawem jest także wpis w kartotece karnej, a w wielu sytuacjach karalność automatycznie pozbawia możliwości wykonywania całej gamy zawodów.

  • Policjanci legnickiej drogówki około godziny 17:20 otrzymali informację od dyżurnego, że po Al. Rzeczypospolitej porusza się auto, którego kierowca najprawdopodobniej znajduje się pod wpływem alkoholu.

Już po chwili, funkcjonariusze zatrzymali kierowcę do kontroli drogowej. Okazało się, że 34-latek, zdecydował się wsiąść za kierownicę pojazdu, mając blisko 2 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyznę zatrzymano i umieszczono w policyjnej celi. Nieodpowiedzialny kierowca już utracił swoje uprawnienia do kierowania pojazdami i odpowie za swoje czyny przed sądem. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy, że nietrzeźwi kierowcy stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla innych uczestników ruchu drogowego. Alkohol obniża koncentrację, opóźnia reakcję oraz powoduje zaburzenia równowagi i widzenia. Wszystkim kierującym przypominamy, że za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz zakaz kierowania pojazdami.

Poprzez: KMP Legnica

Odbierz do 5000 zł z programu „Moja Woda”

Poprzedni artykuł

Prawo zamówień publicznych – nowy kierunek studiów podyplomowych w Legnicy

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like