Od konkursu na logo rozpoczęła się kampania, którą zainicjował Zespół Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach.
Wydarzenia główne zaplanowano na koniec maja i weźmie w nim udział wiele placówek oświatowych z gminy Polkowice oraz instytucje pomocowe i spółka KGHM Polska Miedź. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem hejtu w środowisku szkolnym, wzbudzenie czujności wśród rodziców, opiekunów, pedagogów oraz promowanie wartości takich jak szacunek, empatia i przeciwdziałanie mowie nienawiści wśród dzieci i młodzieży. Konkurs ogłoszono w styczniu br. Celem było wyłonienie autora hasła oraz loga kampanii społecznej, oraz inspirowanie młodych ludzi do wyrażania swoich wartości oraz kreatywnego przeciwstawienia się zjawisku hejtu poprzez sztukę i słowo. Budujemy przez to dialogu w walce z mową nienawiści poprzez zaangażowanie społeczności w działania artystyczne i edukacyjne.
Wpłynęło 20 prac, z których komisja konkursowa wyłoniła najlepsze propozycje. Wygrała uczennica z polkowickiego Zespołu Szkół Weronika Sperka, II miejsce zajął uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Polkowicach Jakub Skiba, a III miejsce Oliwia Gryka również z Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach. Wyróżniono także pracę Marceliny Pawlik z Katolickiej Publicznej Szkoły w Polkowicach.
Zależało nam na tym, aby to młodzież sama zdecydowała o tym jak będzie wyglądał znak identyfikujący tą akcję. Chcemy by to logo towarzyszyło nam od początku, było obecne w przestrzeni miejskiej, w szkołach, na przystankach i miejscach spotkań młodzieży. Ta akcja jest o nich i dla nich – wyjaśnia dyrektor Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach Sylwia Szeliga-Gawrońska.
Kampanii patronują zarówno starosta polkowicki, jak i burmistrz Polkowic, którzy wręczyli nagrody uczestnikom konkursu. Jako osoba publiczna sam nieraz doświadczam hejtu i mowy nienawiści, wiem jak bardzo może być to krzywdzące i nieprawdziwe. Ten problem dotyka nas wszystkim: dzieci, młodzież, ale również możemy się z nim spotkać w naszych miejscach pracy. Warto o tym mówić i nie być obojętnym na krzywdę innych – podkreślił starosta polkowicki Kamil Ciupak.
Poprzez: powiatpolkowicki.pl