Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zachęca gospodarstwa rolne i przedsiębiorstwa przetwórstwa rolno-spożywczego do skorzystania ze wsparcia Funduszu Gwarancji Rolnych w dostępie do finansowania poprzez zabezpieczenie kredytu oraz zwrot kosztu części lub całości odsetek od kredytu obrotowego objętego tą gwarancją (tzw. dopłata do oprocentowania kredytu obrotowego).
Cel gwarancji: zabezpieczenie spłaty kredytu. Zakres gwarancji: do 80% kwoty kredytu. Maksymalna kwota gwarancji: 5 mln zł (rolnik) albo 10 mln zł (przetwórca). Okres gwarancji: kredyty obrotowe odnawialne: 39 miesięcy, kredyty obrotowe nieodnawialne: 51 miesięcy, kredyty inwestycyjne: 183 miesiące albo 120 miesięcy (dla pomocy de minimis). Wniosek o gwarancję należy złożyć razem z wnioskiem o kredyt w banku kredytującym.
Fundusz Gwarancji Rolnych to pomoc skierowana do mikro, małych i średnich przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w sektorze rolnym i przetwórstwie rolno-spożywczym. Celem FGR jest zapewnienie rolnikom i przedsiębiorcom rolno- spożywczym wsparcia w dostępnie do finansowania poprzez udzielenie gwarancji spłaty dla kredytu przeznaczonego na sfinansowanie działalności inwestycyjnej lub kredytu obrotowego na sfinansowanie działalności bieżącej oraz dofinansowanie w formie dopłaty do oprocentowania kredytu obrotowego.
– Taka forma wsparcia ma szczególne znaczenie w czasie trwania pandemii, gdy wiele niekorzystnych zjawisk mających wpływ na rynek produktów rolnych może osłabić stabilność finansową – zwłaszcza małych przedsiębiorców – z dnia na dzień – mówi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda.